Mój Toruń: Główna » Aktualności » 12 Urodziny Radia Sfera

12 Urodziny Radia Sfera 

Urodziny Radio Sfera
W najbliższą sobotę 29 listopada w klubie „Od Nowa” odbędzie się koncert mający uczcić dwunaste już urodziny studenckiej rozgłośni radiowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – Radia Sfera. Z tej okazji postanowiliśmy zadać kilka pytań na temat samej stacji, pracy w niej, a także urodzinowego koncertu Marcinowi Centkowskiemu, redaktorowi naczelnemu Radia Sfera.

Myślę, że część studentów toruńskiego uniwersytetu, zwłaszcza „pierwszoroczniaków”, nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest Radio Sfera, jak powstało i czym się zajmuje?

  • Radio Sfera jest spadkobiercą tradycji Radia Centrum i Radia Bielany, a także Studenckiej Agencji Radiowej. Działały w niej osoby, które obecnie są cenionymi naukowcami, dziennikarzami, prawnikami etc.Prowadzimy działalność dwojakiego typu. Przede wszystkim dydaktyka. Po drugie, przygotowywanie i emisja programu skierowanego do środowiska akademickiego Torunia i nie tylko. Poza tym, realizacja transmisji internetowych z różnych wydarzeń kulturalnych. W tym roku z TV UMK przygotowujemy serię reportaży o członkach Kolegium Rektorskiego UMK w kadencji 2008-2012. Dwa filmy można już oglądać na stronie: tv.umk.pl.

Na stronie radia można przeczytać krótkie notki o pracujących w nim dziennikarzach. Wynika z nich, że Sfera to prawdziwa mozaika charakterów. Dzięki czemu więc udało się Wam przetrwać tak długo? Co łączy tę grupę osób?

  • Radio to przede wszystkim ludzie i oni tworzą jego specyfikę. Właśnie ta “mozaika charakterów”, czy też różnorodność, sprawia, że każdy daje cząstkę siebie i w ten sposób radio – nasze radio – działa. Przetrwanie kojarzy mi się z walką gatunków, tzn. wygrywa ten kto silniejszy, a chyba nie o to chodzi. Trwanie wydaje mi się tutaj odpowiednim słowem, tym bardziej, że naszym założycielem i właścicielem jest właśnie “instytucja długiego trwania”, tj. uniwersytet.

Prowadzenie radia to pewnie niełatwy “kawałek chleba”, szczególnie dla osób, które muszą łączyć pracę w nim ze studiami czy zajęciem zarobkowym.

  • Dlaczego niełatwy? Moim zdaniem właśnie takie łączenie i mobilność między różnego rodzaju grupami, dają studentom (naszym wolontariuszom) znakomitą okazję do nauczenia się zarządzania czasem, łączenia różnych form działalności, co jest bardzo dobrą szkołą organizacji czasu wolnego. Proszę zwrócić uwagę, że coraz częściej pracodawcy wymagają specjalistycznych kwalifikacji i umiejętności, czego my z pewnością także uczymy. Może inaczej – wskazujemy jak można to robić, aby nie mieć problemów na studiach, a także móc spokojnie realizować swoje zainteresowania. Wszystko uzależnione jest zatem od opanowania umiejętności planowania czasu.

Prócz planowania czasu, studenci muszą również opanować przynajmniej podstawowe techniki zawodu reportera czy prezentera. Uczą  się tego dopiero w Sferze, prawda?

  • W Radiu Sfera pokazujemy studentom pracę w radiu na różnych stanowiskach, dlatego mają możliwość poznania wymagań z nimi związanych. Sprawia to, że studenci mają możliwość poznania prawdopodobnie oczekiwanych od nich form działania. Pragnę zaznaczyć, że korzystamy z systemu emisyjnego, który posiada RMF FM, Radio GRA, Radio PLUS i wiele innych polskich rozgłośni – dzięki czemu już na starcie nasi pracownicy wiedzą jak obsłużyć – wcale nieprosty – program do emisji programu radiowego.

Czy w redakcji są jednak osoby, które już wcześniej miały styczność z tego typu zajęciem?

  • Część tak. Jednak większość osób nie miała do czynienia z mediami w jakiejkolwiek formie. Czasami trafiają się osoby, które współpracowały z gazetkami szkolnymi czy wydawanymi na wydziale. Niektórzy mieli kontakt z radiem lub telewizją, ale nie na tyle głęboki, aby od razu wejść w cały proces produkcji programu „made by Radio Sfera”.

Jakie są największe problemy napotykane przez młodych radiowców?

  • Trudno powiedzieć, bo zakres tego pytania jest bardzo szeroki. Z pewnością przełamanie nieśmiałości i podejście do ludzi z mikrofonem. Ale jest to także jedna z najczęstszych obaw, która bardzo szybko jest rozwiewana. Poza tym, czasami problemy sprawia obsługa systemu emisyjnego, ale i z tym po jakimś okresie możemy sobie poradzić. Pracujemy z ludźmi przez cały czas, a to jest podstawa.

Przejdźmy do obchodów dwunastych urodzin Sfery. Podczas nich zagrają cztery zespoły: DISPARATESS, LONT, FARBEN LEHRE oraz POWER OF TRINITY. Co zadecydowało o takim wyborze? Czym szczególnym wyróżniają się te składy?

  • Polska muzyka jest niedoceniana w rozgłośniach komercyjnych i grana nocą, aby wypełnić wymagania związane z koncesją. Ale na poważnie – po prostu gramy te zespoły i każdy z nich wnosi coś swojego. Czy dobór był jakiś szczególny? Raczej nie. Lubimy tę muzykę i tyle. A chcemy pokazać nasze radio także od tej strony muzycznej. Proszę zauważyć, że tylko my gramy taką muzykę w regionie. Nie będę pisał o alternatywie, tzn. że jesteśmy alternatywni. Alternatywne są stacje, które grają inaczej niż my. I jeszcze o muzyce zespołów, które zagrają – jest skoczna, radosna – jak my wszyscy, którzy tworzymy Radio Sfera.

 

Zapowiada się więc wspaniała zabawa, o której szczegółów można dowiedzieć się ze strony www.sfera.umk.pl. Dziękuję za wywiad i w imieniu redakcji portalu MojTorun.pl życzę kolejnych lat owocnej pracy i rzeszy oddanych słuchaczy.

[Kamil Zagrabski]
12-te Urodziny Radia Sfera - Toruń

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama