Mój Toruń: Główna » Aktualności » Aspekty Film Festival, czyli miasto a kultura?

Aspekty Film Festival, czyli miasto a kultura? 

przestrzenie miasta
Aspekty Film Festival to propozycja dla tych, których interesuje szeroko rozumiana wielokulturowość oraz wszelkiego rodzaje zjawiska i mechanizmy w niej zachodzące. Ułatwienie ich zrozumienia jest bowiem głównym celem i założeniem zbliżającego się festiwalu, który odbędzie się w dniach 28-30 listopada w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

Aspekty to już druga edycja tej imprezy. Rok temu  zorganizowano podobny festiwal pod nazwą: “Prawa człowieka w aspekcie wielokulturowości – wędrujący festiwal RAI”. Traktował on o dialogu w społecznościach wielokulturowych, o tym, czy jest on możliwy i jakie przynosi efekty?

W tym roku organizatorzy postanowili skupić się na mieście, jako temacie przewodnim Aspektów. Skoncentrowano się zatem na roli, jaką współcześnie w ludzkiej kulturze odgrywają miasta oraz, rozumiana w różnoraki sposób, przestrzeń miejska. Nie chodzi tu jedynie o przestrzeń geograficzną, ale również swego rodzaju płaszczyznę funkcjonującą w psychice mieszkańców miast, tworzącą się na bazie wszelkiego rodzaju doświadczeń, a w szczególności kontaktów międzyludzkich, o które w mieście nietrudno.

Toruń
Plakat promujący “Prawa człowieka w aspekcie
wielokulturowości wędrujący festiwal RAI” z 2007 roku

Festiwal podzielono na sekcje tematyczne, w ramach których prezentowane będą wyselekcjonowane filmy dokumentalne ukazujące antropologię miast. Wydzielono następujące bloki: miasto dzieci, metropolie świata, nowe tendencje w japońskiej etnografii dokumentalnej, klasyka etnografii dokumentalnej, miejskie impresje.
Prócz filmów można będzie także zapoznać się z wystawą zdjęć pod tytułem “Przestrzeń miejska”. Poza tym, osoby zainteresowane procesami decydującymi o tworzeniu się odizolowanych dzielnic i osiedli we współczesnych ośrodkach miejskich, mogą przyjść na spotkanie z panem Jackiem Gądeckim, który z pewnością poruszy ten temat podczas dyskusji. Co więcej, przeprowadzone również zostaną warsztaty, podczas których ich uczestnicy będą zastanawiać się nad sensem istnienia i stosowania “Kodeksu Obrazów i Przesłań” – dokumentu zawierającego praktyczne wskazówki na temat metod mówienia o “krajach Południa”. Zajęcia poprowadzą panie Anna Paluszek i Dominika Rypa.

Toruń

Warto zaznaczyć, że wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu będzie wolny, co sprzyja budzeniu zainteresowania antropologią wśród ludzi, którzy wcześniej nie mieli z nią styczności.Wszystkich serdecznie zapraszamy na tegoroczny Aspekty Film Festival, a po szczegóły odsyłamy do strony imprezy (http://aspektyfestival.pl/), gdzie można zapoznać się ze szczegółowym programem oraz z krótkimi opisami prezentowanych podczas festiwalu filmów.

 

[Kamil Zagrabski]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama