Mój Toruń: Główna » Aktualności » Atomowy autobus

Atomowy autobus 

Atomowy autobus

2200 kilometrów, 12 ośrodków akademickich i tylko jeden autobus. Już 25 listopada z Warszawy wyruszy „Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium”. Przez dwa tygodnie trwać będzie studencki festiwal naukowy z energią jądrową w roli głównej. Celem projektu Fundacji FORUM ATOMOWE jest przekazywanie rzetelnej wiedzy o pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej

Atomowy Autobus jest jedynym w Polsce Mobilnym Laboratorium, którego zadaniem jest przekazanie rzetelnej informacji dotyczącej energii nuklearnej. Wolontariusze będą nie tylko wygłaszać referaty i przeprowadzać pokazy, ale również prowadzić ze studentami akademicką dyskusję. „Chcemy „powiedzieć prawdę o atomie”, w nadziei, że pomoże ona przezwyciężyć irracjonalny strach przed energią jądrową. Będziemy przekonywać naszych gości, że energetyka nuklearna jest bezpiecznym, tanim i ekologicznym źródłem energii.” podsumowuje cel akcji Łukasz Koszuk Prezes Fundacji FORUM ATOMOWE

Pokazy w ramach „Atomowego Autobusu – Mobilnego Laboratorium” nie będą odbywać się we wnętrzu autobusu, lecz w specjalnie wyznaczonych przez odwiedzane uczelnie miejscach. Stoisko podzielone zostało na dwie przestrzenie, tematem pierwszej będzie „Promieniotwórczość i ochrona radiologiczna”. Zostaną tam przedstawione m.in. zasady ochrony radiologicznej, własności promieniowania jonizującego i niejonizującego, zagadnienia dozymetrii biologicznej oraz wpływu promieniowania jonizującego na organizm człowieka i środowisko. Pracownicy Fundacji podczas pokazów przeprowadzą m.in. pomiary promieniowania jonizującego emitowanego przez przedmioty codziennego użytku takie jak: zegarek, sól dietetyczna, nawóz sztuczny czy materiały budowlane. Ponadto będzie można dowiedzieć się o najnowszych badaniach prowadzonych w dziedzinie radiobiologii.

Drugie stoisko dotyczyć będzie energetyki jądrowej. Zaprezentowana zostanie makieta elektrowni jądrowej, która zobrazuje jej działanie rozpoczynając od pojedynczego rozszczepienia jądra uranu do generowania prądu przez turbiny. Odpowiemy m.in. na pytania: czy elektrownia jądrowa jest bezpieczna i dlaczego istnieje konieczność rozpoczęcia programu energetyki jądrowej w Polsce. W symboliczny sposób, za pomocą miniaturowych makiet pociągu z transportem węgla i ciężarówki z paliwem jądrowym, pokazana zostanie dysproporcja w zużyciu paliwa niezbędnego do pracy elektrowni jądrowej i węglowej o mocy 1000 MW.

Wolontariusze postarają się odpowiedzieć również na pytanie: Czy awaria taka jak w Czarnobylu może się powtórzyć?

Oprócz pokazów zaplanowane są także seminaria prowadzone przez pracowników Fundacji o tematyce naukowej i społecznej. Seminaria w zależności od zapotrzebowania odwiedzanej uczelni dotyczyć będą tematów: budowy, zasad działania i eksploatacji energetycznych reaktorów jądrowych; biologicznych skutków promieniowania jonizującego; obaw społecznych związanych ze skutkami promieniowania oraz kształcenia kadr niezbędnych dla wdrożenia programu energetyki jądrowej w Polsce. Wolontariusze postarają się odpowiedzieć również na pytanie: Czy awaria taka jak w Czarnobylu może się powtórzyć?

Honorowymi patronami projektu są Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nad merytoryczną stroną przedsięwzięcia czuwają Instytut Energii Atomowej POLATOM oraz Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej, akcję wspiera PGE Energia Jądrowa S.A.

Projekt skierowany jest przede wszystkim do studentów, ale wolontariusze zapraszają wszystkich zainteresowanych w wieku od 6 do 106 lat, szczególnie tych, którzy chcieliby poznać zasady działania elektrowni, sposoby ochrony przed promieniowaniem, bądź podjąć dyskusje na tematy związane z energetyką jądrową – uściśla Monika Szymańska członek Zarządu Fundacji i pracownik Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej.

Inauguracja „Atomowego Autobusu – Mobilnego Laboratorium” odbędzie się 25 listopada na Uniwersytecie Warszawskim w budynku „Starej Biblioteki” na kampusie centralnym. Następnie autobus odwiedzi kolejno: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – 29 XI, Politechnikę Koszalińską – 30 XI, Uniwersytet Szczeciński – 1 XII, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu – 2 XII, Politechnikę Wrocławską – 3 XII, Uniwersytet Łódzki – 4 XII, Uniwersytet Śląski w Katowicach – 6 XII, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – 7 XII, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach – 8 XII, Uniwersytet Rzeszowski 9 XII oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – 10 XII.

[MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama