Mój Toruń: Główna » Aktualności » Bezmyślność kosztuje

Bezmyślność kosztuje 

koperta niepełnbosprawny

Dokładnie 500 zł, tak wysoki może być bowiem mandat za zaparkowanie swojego pojazdu na tzw. „kopertach”, czyli miejscach parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. „Tylko dzięki takim uregulowaniom prawnym, walka o wolne koperty dla osób z niepełnosprawnością przyniesie wymierne efekty” – mówi Piotr Pawłowski, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Problem ten niepokojąco narasta.

Przeciwdziałać mu postanowiła toruńska Straż Miejska, która od 2 kwietnia rozpoczyna akcję pod kryptonimem “Koperta”, wchodzącą w skład ogólnopolskiej “Kampanii Parkingowej” – “Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”, organizowaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracja, w ponad stu miastach całej Polski.

Celem “Kampanii Parkingowej” jest zwrócenie uwagi samorządowców na nagminne zajmowanie “kopert” przez osoby do tego nieupoważnione. Takie zachowanie w sposób bezmyślny ogranicza możliwości komunikacyjne niepełnosprawnych. Kierowcy łamiący w ten sposób przepisy, nie zastanawiają się, w jaki sposób mogą utrudniać życie osobom niepełnosprawnym.

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracja chce, poprzez wzmożone działania w mediach, wywrzeć wpływ na nieodpowiedzialnych użytkowników dróg. Prócz emisji spotów reklamowych przygotowano także plakaty i ulotki, które będą wkładane za wycieraczki samochodów parkujących w niepoprawny sposób. Dodatkowo organizowane są lekcje dla najmłodszych. To właśnie dzieci mają bowiem czasami większy wpływ na poczynania rodziców, niż zakazy ustanawiane przez władzę czy mandaty od Straży Miejskiej.

Według toruńskich funkcjonariuszy najdotkliwiej brak wolnych “kopert” odczuwają niepełnosprawni chcący zostawić swój pojazd na terenie starówki. Mała liczba miejsc parkingowych oraz ciągle rosnące zapotrzebowanie na nie sprawia, że kierowcy coraz częściej korzystają z miejsc dla nich nie przeznaczonych. Najczęściej tłumaczą się, że swój pojazd zostawili tylko na moment. To jednak nie jest przekonujący argument dla Straży Miejskiej, która nie tylko wręcza takie ulotki informacyjne, ale może tez ukarać delikwentów mandatem w wysokości od 100 do 500 zł oraz blokadą na koła. Dodatkowo przeciwko sprawcy takiego wykroczenia może zostać skierowany pozew do Sądu Grodzkiego.

Do akcji przyłączyły się również największe sklepy w naszym mieście: Centrum Handlowe Bielawy, Galeria Copernicus, Market Obi, Leroy Marlin oraz Cinema City. Na terenie tych obiektów będzie można odnaleźć plakaty informujące o akcji i przestrzegające przed łamaniem prawa.

[ źrodło: torun.pl, niepelnosprawni.pl ]
[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama