Mój Toruń: Główna » Aktualności » Bezpłatne szczepienia na HPV

Bezpłatne szczepienia na HPV 

[kurhan - sxc]

Ponad 440 chętnych dziewcząt z rocznika 2001 zaszczepi miasto w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Szczepienia odbędą się w Przychodni Lekarskiej „Tormed” w Toruniu. Miasto przeznaczy na ten cel ponad 130 tys. zł.

Do bezpłatnych szczepień będą mogły przystąpić 13-letnie mieszkanki Torunia. Decydować będzie kolejność zgłoszeń. Szczepienia zrealizuje Przychodnia Lekarska „Tormed”, mieszcząca się przy ul. Świętopełka 26. Dziewczętom zostanie podana szczepionka Cerviarix, która będzie podawana w dwóch dawkach.

Kontynuujemy działania profilaktyczne rozpoczęte w Toruniu w 2008 r. – mówi dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Izabela Miłoszewska. – Dotychczas z budżetu Gminy Miasta Toruń sfinansowano szczepienia przeciw HPV dla 1735 dziewcząt. W ramach programu zaszczepimy 442 chętne dziewcząt z rocznika 2001. O kwalifikacji do szczepienia decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Wcześniej miasto rozstrzygnęło konkurs ofert na tegoroczną realizację w programu profilaktyki raka szyjki macicy dla 13-letnich mieszkanek Torunia. W wyznaczonym terminie na konkurs wpłynęła oferta złożona przez Przychodnię Lekarską „Tormed” Sp. z o. o. W wyniku oceny komisja konkursowa wyłoniła Przychodnię Lekarską „Tormed” Sp. z o. o. na realizatora programu. Zaoferowała ona przeprowadzenie szerokiej, społeczno–informacyjnej kampanii. Zostaną również przygotowane plakaty i ulotki informacyjno-edukacyjne.

Cena jednej szczepionki wraz z kampanią edukacyjno-informacyjną wyniesie 98,04 zł, co umożliwi udział w programie 442 chętnym dziewczętom z rocznika 2001.

W roku 2011 i 2012 w Toruniu realizowane były dwa projekty: pierwszy – pilotażowy program profilaktyki raka szyjki macicy obejmujący dziewczęta z rocznika 1999 oraz program uzupełniający skierowany do dziewcząt z roczników 1998 i 1997.

Szczepienia przeciw brodawczakowi ludzkiemu jako pierwotna profilaktyka raka szyjki macicy są wyszczególnione w kalendarzu szczepień ochronnych jako szczepienia zalecane. Szczepienia są bezpieczne i dobrze tolerowane. Nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W Polsce około 4 tys. kobiet zapada co roku na raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera. Pod względem zachorowalności i umieralności z powodu tej choroby Polska zajmuje czołowe miejsce wśród krajów Unii Europejskiej.


Wirus HPV czyli brodawczak ludzki, jest przenoszony drogą płciową. Nawet sam kontakt ze skórą okolic intymnych zakażonego partnera może być przyczyną dalszych zakażeń. Ryzyko zakażenia zwiększa wczesne rozpoczęcie życia płciowego, a na rozwój choroby wpływają też takie czynniki jak: nieleczone stany zapalne dróg rodnych, liczne ciąże, palenie papierosów. Mimo że szczyt wykrywalności zakażeń wirusem przypada na wiek 18-25 lat, to zapadalność na raka szyjki macicy pojawia się około 45 roku życia. Przyczyną rozwoju raka szyjki macicy jest przewlekłe zakażenie wirusem HPV, które jest odpowiedzialne za rozwój 70% raków szyjki macicy.


[UM Toruń / MT]

2 komentarze do: Bezpłatne szczepienia na HPV

 1. Anonim

  wystarczy dwa razy w roku zrobić cytologie, zamiast narażać swój organizm na powikłania poszczepienne

   
 2. Mariusz

  Poniżej tekst ze strony Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach.

  Szczepionka przeciw HPV – poznaj fakty?

  Bezpieczeństwo szczepionki przeciw HPV jest nieznane.
  Testy bezpieczeństwa szczepionki Gardasil przeciw HPV w grupie wiekowej poniżej 13 roku życia objęły tylko około 800 dziewczynek w wieku 11 – 12 lat. Do weryfikacji bezpieczeństwa w grupach wiekowych 15 – 23 lat używano związków aluminium lub innych szczepionek zamiast neutralnego “placebo”.

  Nie udowodniono skuteczności szczepionki wzapobieganiu rakowi szyjki macicy.
  Żadne badania kliniczne nie objęły okresu sięgającego czasu gdy nowotwór się pojawia (30 – 50 lat). Badania kliniczne z udziałem kobiet powyżej 26 roku życia wykazały skuteczne blokowanie infekcji HP, ale nie miało to wpływu na wystąpienie zmian II i III stopnia, ani raka szyjki macicy (na tej podstawie amerykańska agencja FDA odmówiła wydania rekomendacji dla tej szczepionki w grupach wiekowych powyżej 26 roku życia).

  Przyczyny epidemii raka szyjki macicy w Polsce.
  Nieskuteczność rządowego programu profilaktyki, zaniedbania regularnych badań profilaktycznych i własne wybory życiowe kobiet (palenie papierosów, duża liczba partnerów seksualnych, wczesna inicjacja seksualna).

  Publiczne środki utopione w niepewnych obietnicach przyszłej redukcji raka szyjki macicy.

  Powoduje to wypieranie innych istotnych działań profilaktycznych z budżetów lokalnych (np. wykrywanie i zapobieganie wadom rozwojowym dzieci we wczesnym stadium).

  Producent szczepionki przeciw HPV cieszy się złą sławą.
  Wszystkie dotychczasowe danena temat skuteczności i skutków ubocznych szczepionki przeciw HPV pochodzą tylko od producenta – firmy, która wielokrotnie zatajała fakty o skutkach ubocznych swoich preparatów, wielokrotnie manipulowała informacjami o skuteczności swoich produktów, wielokrotnie wypłacała gigantyczne odszkodowania za szkody wyrządzone pacjentom.

  Przebycie szczepienia nie zmienia niczego w profilaktyce – kobieta itak nadal musi regularnie chodzić do ginekologa i wykonywać badaniacytologiczne żeby na czas zapobiec rakowi.

  Przeczytaj uważnie zanim podpiszesz! Oświadczenie rodzica w Poznaniu:
  „Jednocześnie, w przypadku przerwania cyklu szczepień (trzy dawki podane w ciągu sześciu miesięcy) zobowiązuję się do pokrycia pełnych kosztów szczepienia, którymi obciąży mnie Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu.”) A gdzie zastrzeżenie o przerwaniu cyklu szczepień z uwagi na realne niepożądane reakcje poszczepienne? Dlaczego odpowiedzialność za nie zostanie zrzucona na rodziców?

  Informacje z ulotki szczepionki Cevarix
  Czas utrzymywania się ochrony zapewnianej przez szczepionkę przed wirusem HPV jest nieznany. Szczepionka zawiera związek aluminium (możliwa kumulacja w organizmie). W czasie badań klinicznych obserwacja pod kątem zdarzeń niepożądanych była prowadzona tylko przez 30 dni po każdym wstrzyknięciu.

  Ponieważ podane poniżej działania niepożądane pochodzą ze spontanicznych zgłoszeń, nie jest możliwa rzetelna ocena częstości ich występowania.

  Działania niepożądane:
  Limfadenopatia, zaburzenia krwi i układu chłonnego: reakcje alergiczne (w tym reakcje anafilaktyczne i anafilaktoidalne), obrzęk naczynioruchowy, utrata przytomności lub wazowagalna odpowiedź na szczepienie, której czasami mogą towarzyszyć ruchy toniczno-kloniczne, zakażenie górnych dróg oddechowych, ból głowy, zawroty głowy, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, w tym nudności, wymioty,biegunka i ból brzucha, swędzenie/świąd, wysypka, pokrzywka, bóle mięśniowe, bóle stawowe, reakcje w miejscu podania w tym ból, zaczerwienienie, obrzęk;zmęczenie, gorączka (≥38°C), inne reakcje w miejscu podania takie jak stwardnienie, miejscowe parestezje.

  BEZPIECZEŃSTWO, SKUTECZNOŚĆ I RYZYKO SĄ NIEZNANE.
  BILANS KORZYŚCI IRYZYKA JEST NIEMOŻLIWY DO USTALENIA.

   

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama