Mój Toruń: Główna » Aktualności » Cały wszechświat w Toruniu

Cały wszechświat w Toruniu 

small_rok[1]
Dzięki współczesnym technikom oraz ciągłemu ich rozwojowi, astronomia stanowi tę dziedzinę nauki, z którą największe nadzieje mogą wiązać osoby oczekujące od naukowców spektakularnych odkryć. Być może ten fakt zadecydował, że ponad rok temu Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło, iż rok 2009 będzie Międzynarodowym Rokiem Astronomii.

 

Wniosek taki wysunęła reprezentacja Włoch. Za przyjęciem  postanowienia przemawia również dość niecodzienny zbieg okrągłych rocznic istotnych dla historii astronomii wydarzeń. Dokładnie 400 lat temu Galileusz po raz pierwszy zastosował lunetę do obserwacji nieba, a sto lat wcześniej narodziła się “idea kopernikańska”. Międzynarodowy Rok Astronomii nie mógł odbić się bez echa w mieście, z którego wywodzi się jeden z największych naukowców z tej dziedziny w historii ludzkości – w “Grodzie Kopernika”. Rok 2009 przyniesie więc Toruniowi szereg interesujących inicjatyw, które połączy hasło: “Odkryj Wszechświat w Toruniu”.

Obchody MRA w mieście koordynował będzie powołany na tę funkcję przez prezydenta Michała Zaleskiego Maciej Mikołajewski, wykładowca w Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Rok Astronomii zainaugurowany zostanie 16 stycznia w Centrum Radioastronomii w Piwnicach. W lutym natomiast światło dzienne ujrzy pomnik planetoidy “12999 Toruń”, który stanie w pobliżu fontanny Cosmopolis. Dnia 20 lutego odbędzie się Koncert Uniwersytecki, podczas którego usłyszymy utwór na cześć wspomnianej planetoidy autorstwa Magdaleny Cynk. W marcu z kolei, na piętnastolecie Planetarium, zagra Józef Skrzek, a miesiąc później Toruń odwiedzi Edward Bowell, odkrywca planetoidy “12999 Toruń”. Pod koniec kwietnia zorganizowana zostanie  próba pobicia rekordu Guinnessa w ilości teleskopów. Wszystkich właścicieli sprzętu obserwacyjnego zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Teleskopy zgromadzone zostaną na Rynku Staromiejskim.

Cały wszechświat w Toruniu

W maju usłyszymy natomiast “Kosmogonię” Pendereckiego, która zabrzmi na Wielkim Astronomicznym Koncercie Europejskim w wykonaniu Orkiestry “Probaltica”.
MRA zwieńczy pokaz filmu animowanego opowiadającego historię toruńskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Film wyreżyserowany przez Zdzisława Kudłę i Andrzeja Orzechowskiego ma pomóc najmłodszym mieszkańcom miasta w poznaniu biografii Kopernika, na temat której wielu z nas, dorosłych, nie potrafiłoby wiele powiedzieć.

Międzynarodowy Rok Astronomii to doskonała okazja do przybliżenia wszystkim tej dyscypliny nauki, która choć kusi swoją tajemniczością, to jednak wciąż przyciąga niewielu studentów chcących zgłębiać jej arkana. Jest również szansą na poznanie historii astronomii oraz prawideł rządzących wszechświatem. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że astronomia towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów i towarzyszyć będzie przez cały czas. Miejmy jednak nadzieję, że ze strony ludzkości stanie się partnerstwem coraz bardziej świadomym korzyści z niego płynących.

[Kamil Zagrabski]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama