Mój Toruń: Główna » Aktualności » Cieplej w szkołach i przedszkolach

Cieplej w szkołach i przedszkolach 

przedszkole toruń

Co roku Toruń przeznacza kilka milionów złotych na termomodernizację placówek oświatowych. Obecnie trwają prace przy termomodernizacji czterech kolejnych placówek. Docieplane są Przedszkola Miejskie nr 11, 13 i 15 oraz Szkoła Podstawowa nr 32.

Prace w SP nr 32 przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich prowadzi firma KOGA z Grudziądza. Koszt – ponad 2,3 miliona złotych. Zakres prac obejmuje m.in. docieplenie ścian zewnętrznych powyżej i poniżej terenu, docieplenie stropodachu basenu i sali gimnastycznej styropapą oraz pokrycie papą termozgrzewalną, wykonanie nowej opaski wokół budynku oraz jego odmalowanie. Wymieniana jest także stolarka drzwiowa, zmniejszona powierzchnia fasady okiennej na basenie i sali gimnastycznej, usunięta blacha trapezowa ze ścian szczytowych i naprawiona instalacja odgromowa.

W zakres prac wchodzi ponadto wykonanie elektrycznej instalacji podgrzewania rynien, montaż kamer monitoringu oraz wywietrzników w sali gimnastycznej, wymiana krat w oknach na rolety antywłamaniowe i odnowienie krat w piwnicach. Kolejna część termomodernizacji to wymiana instalacji centralnego ogrzewania, modernizacja węzłów cieplnych, remont wejścia do budynku, daszków, schodów i balustrad, a także podłączenie rur spustowych do kanalizacji deszczowej.

Pierwszy etap robót – obejmujący instalacje wewnętrzne – zakończył się w sierpniu. Prace na elewacji rozpoczęto w czasie wakacji, by nie dezorganizować pracy szkoły. Właśnie dobiegają końca.

Program termomodernizacji toruńskich placówek oświatowych jest konsekwentnie realizowany od wielu lat. Co roku miasto przeznacza na ten cel kilka milionów złotych. – Wydatki na termomodernizację są spore, ale bardzo opłacalne – zużycie ciepła spada w ocieplonych i uszczelnionych obiektach o 20-30 procent – mówi dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UMT Marcin Maksim.

Trwa także termomodernizacja trzech miejskich przedszkoli: nr 13 przy ul. Konstytucji 3 Maja, nr 15 przy ul. Bażyńskich i 16 przy ul. Sucharskiego. W Przedszkolu Miejskim nr 13 są docieplane ściany i stropodachy, rozebrano taras od strony ogrodu, a w jego miejscu wybudowano schody, wymieniono parapety i okna w piwnicy. Prace obejmą także montaż rolet antywłamaniowych, remont schodów wejściowych i zadaszeń, wymianę instalacji odgromowej, centralnego ogrzewania i oświetlenia na ścianach oraz budowę instalacji monitoringu i podgrzewu rynien.

W przedszkolu przy ul. Bażyńskich roboty obejmują ocieplenie ścian i stropodachów, wymianę drzwi, okien i parapetów, remont tarasu, schodów wejściowych i zadaszenia. Powstanie instalacja monitoringu i podgrzewu rynien, a instalacja odgromowa, oświetlenia na ścianach, kanalizacji sanitarnej, wentylacji mechanicznej w kuchni i centralnego ogrzewania będzie wymieniona.

Prace w Przedszkolu Miejskim nr 16 przy ul. Sucharskiego polegają na dociepleniu ścian i stropodachów, likwidacji tarasu od strony ogrodu i wybudowanie w tym miejscu schodów, montażu rolet antywłamaniowych, wymianie parapetów i okien w piwnicy, remoncie schodów wejściowych i zadaszeń, wymianie instalacji odgromowej, oświetlenia na ścianach, centralnego ogrzewania oraz wewnętrznej instalacji ciepłej i zimnej wody.

[UM Toruń / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama