Mój Toruń: Główna » Aktualności » Ciężkie próby na moście

Ciężkie próby na moście 

[hirohito / sxc]

Dwanaście ciężarówek wypełnionych kruszywem, każda z nich będzie ważyła około 33 ton, najpierw będą stały potem przejadą z niewielką prędkością-tak najkrócej można opisać testy, jakim zostanie poddana nowa przeprawa mostowa w Toruniu.

Próba obciążeniowa rozpocznie się w piątek (8.11) i potrwa do najbliższej niedzieli. Będą badane przemieszczenia i naprężenia w łuku, pomoście i wieszakach. W sumie będzie 220 punktów pomiarowych, a same badania będą prowadzone w 28 schematach. Przez pierwsze dwa dni będzie przeprowadzana tzw. próba statyczna- mówi Zbigniew Szubski, z-ca kierownika budowy z ramienia firmy Strabag.

Ciężarówki zostaną ustawione w kilku, określonych z dokładnością do 10 cm, punktach na moście. Staną m.in. pośrodku obu przęseł łukowych. Po ustawieniu obciążenia rozpoczną się pomiary, które będzie prowadził zespół z Politechniki Gdańskiej. Do tych celów użyje m.in. czujników, aparatury i urządzeń geodezyjnych, które mierzą z dokładnością do 0,01 mm.

Ostatniego dnia testów, czyli w niedzielę rozpocznie się próba dynamiczna. Wówczas pojazdy będą przejeżdżać po moście z prędkością 10,20,30,50 km/h. W sumie będzie 18 takich przejazdów. W czasie tej próby ciężarówki przejadą m.in. przez sztuczną przeszkodę. Będzie to próg o wysokości 10 cm. Przetestują także, jak zachowa się konstrukcja podczas gwałtownego hamowania .

Na szczegółowe wyniki pomiarów trzeba będzie poczekać około dwóch tygodni. Warto dodać, że próby obciążeniowe to ostatnie testy przed uzyskaniem stosownych zezwoleń i dopuszczeniem obiektu do ruchu.

[MZD / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama