Mój Toruń: Główna » Aktualności » CSW dla najmłodszych

CSW dla najmłodszych 

small_csw[1]
Czy warto zamieniać piaskownice i kolorowe zabawki naszych pociech na komputery oraz nowoczesną maszynerię korzystającą z osiągnięć technologicznych? Oczywiście – nie na co dzień. Należy jednak czasami dać maluchom możliwość obcowania z najnowocześniejszą techniką, a przy okazji połączyć przyjemne z pożytecznym.

Taki cel wydaje się przyświecać całkiem nowej wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej “Znaki Czasu”. “Interaktywny Plac Zabaw”, bo o nim jest mowa, pozwala najmłodszym zrozumieć świat kolorów poprzez własnoręczne wykonywanie różnorakich eksperymentów.

Program skierowany jest głównie do dzieci ze szkół podstawowych oraz dzieci niepełnosprawnych. Podzielony on został na cztery sekcje, a w każda z nich ma za zadanie przedstawić odrębne zagadnienie związane z odbieraniem rzeczywistości przez nasze zmysły, a w szczególności przez wzrok.

Pierwsza część poświęcona jest zjawisku mieszania się barw. Z tymi mechanizmami spotykamy się codziennie i często nie zdajemy sobie z nich sprawy. Dzieci również, niejednokrotnie nieświadomie mieszają kolory, np. podczas zajęć plastycznych. W sali RGB (Red-Green-Blue) będą mogły, poprzez światło, oddziaływać na wielokolorowe sześciany i w ten sposób obserwować proces powstawania nowych kolorów.

csw1.jpg
csw2.jpg
csw3.jpg
csw4.jpg
csw5.jpg
csw6.jpg
csw7.jpg
csw8.jpg

Następna część osobliwego placu zabaw pozwoli dzieciom samodzielnie stworzyć małe multimedialne dzieło. Za pomocą systemu detekcji ruchu, komputery wygenerują różnobarwne prezentacje, opatrzone współgrającymi z obrazem dźwiękami, będące ilustracją gestów wykonywanych przez młodych “artystów” podczas zabawy świetlistymi zabawkami.
Dzięki instalacji “Faktury”, dzieci będą mogły tworzyć wizualizacje związane z naturą. Umieszczone w przestrzeni wystawy przedmioty o różnych fakturach, np. kamienie, liście, pobudzane przez dotyk, będą przesyłać do komputera informacje o tym, jakiego rodzaju wizualizacja ma zostać odtworzona. Wielość układów i kombinacji przedmiotów pozwoli na  stworzenie dziesiątek różnych obrazów, od spokojnego i bezchmurnego nieba, do szalejącej burzy. W kolejnej części młodzi uczestnicy programu będą mogli zgłębić tajniki perspektywy.

Interaktywny Plac Zabaw to niecodzienna propozycja dla najmłodszych mieszkańców regionu. Dzięki niej mogą oni nie tylko przekonać się o prawidłowościach rządzących odbieraniem bodźców, ale również być aktywnymi animatorami wystawy. Nie ma tu mowy o znudzeniu się takim placem zabaw, tak, jak tradycyjnym muzeum czy projekcją prezentacji multimedialnych, ponieważ wszystko, czego doświadczą dzieci tworzy się na ich oczach i za ich sprawą.
Centrum Sztuki Współczesnej po raz kolejny przekonuje, że współczesna sztuka nie musi być niezrozumiała, lecz wychodząc poza ramy konwencji, zbliża się do odbiorców, czyniąc z nich nie tylko biernych obserwatorów, ale i artystów.

Wystawę można oglądać od 6 grudnia do 31 stycznia 2009 roku.

[zdjęcia: CSW Toruń]
[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama