Mój Toruń: Główna » Aktualności » Cyfrowym okiem na Stary Rynek

Cyfrowym okiem na Stary Rynek 

Kamera

Od 1 stycznia wszyscy mogą obserwować otoczenie pomnika Mikołaja Kopernika na toruńskim Starym Rynku. Wystarczy tylko dostęp do internetu, aby o każdej porze dnia i nocy śledzić to, co dzieje się w centrum Torunia. Na stronie http://www.torun.pl/kamery można bowiem oglądać transmitowany na żywo obraz z kamery umieszczonej na Dworze Artusa.

Do tej pory kamera ta spoglądała w inny punkt Starówki, jednak ze względu na statyczność obrazu, który prezentowała, nie cieszyła się tak dużą oglądalnością jak drugą z kamer, obrazująca panoramę Torunia z lewego brzegu Wisły. Co prawda można mieć wątpliwości, czy widok Starego Rynku będzie bardziej interesował internautów niż jeden z “cudów Polski”, jednak liczymy, że podczas wielu uroczystości miejskich to właśnie ta kamerka będzie przeżywała istne oblężenie.

Uroczystości tych jest bowiem bez liku. W ciągu roku pomnik Kopernika jest “świadkiem” korowodów i pochodów np. z okazji święta Trzech Króli, parady żołnierzy z okazji rocznicy wyzwolenia Torunia, wielkanocnego orszaku pątników czy wreszcie przemarszu studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z okazji inauguracji nowego roku akademickiego.

Codziennie natomiast pod Kopernikiem można spotkać grupy turystów czy wycieczki szkolne, które często od tego miejsca rozpoczynają zwiedzanie naszego miasta.

W wakacje na Starym Rynku zaroi się natomiast od różnej maści grajków czy mimów, którzy zbierając w ten oryginalny sposób pieniądze, urozmaicają miejską rzeczywistość.

Jak przekonuje Paweł Piotrowicz na oficjalnej stronie internetowej miasta, dzięki nowemu usytuowaniu kamery, mieszkańcy będą mogli umawiać się ze swoimi krewnymi na pozdrowienia spod pomnika toruńskiego astronoma. Mamy jednak pewne wątpliwości, czy obecne oddalenie obrazu oraz stosunkowo niewielka szczegółowość pozwoli na dojrzenie twarzy osób znajdujących się na rynku. Liczyć można natomiast, że w okresie letnim, kiedy Rynek ożywa, widok ulegnie przybliżeniu.

W tym roku planuje się również zamontowanie trzeciej kamery, która swoim bacznym okiem również będzie spoglądać na Toruń. Jej usytuowanie nie jest jednak znane i zależy głównie od mieszkańców, wyrażających swoje opinie na ten temat za pośrednictwem portalu www.torun.pl.

Jedynym minusem obecnych kamer jest jakość obrazu przesyłanego do użytkowników nie dysponujących szybkim łączem. Być może widoki, jakie możemy oglądać od nowego roku, zainspirują lokalnych twórców do stworzenia filmu dokumentalnego o Toruniu, bo taka ilość darmowego materiału filmowego aż prosi się o artystyczny komentarz.

[Kamil Zagrabski]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama