Mój Toruń: Główna » Aktualności » Czujki parkowania na starówce

Czujki parkowania na starówce 

(yasinvar - sxc)

Przy wjeździe w ulicę Przedzamcze została ustawiona tablica, na której wyświetla się informacja o wolnych miejscach do parkowania. Toruń jest jedynym miastem w Polsce, które zdecydowało się przetestować ten system na otwartej przestrzeni, w Strefie Płatnego Parkowania.

Toruńscy drogowcy testują nowe rozwiązanie w Strefie Płatnego Parkowania. Ma ono ułatwić kierowcom parkowanie i wyeliminować tzw. „jazdę w kółko” w poszukiwaniu wolnego miejsca do parkowania.  W Toruniu na razie testem została objęta jedna ulica na terenie Starówki. Jest to ulica  Przedzamcze. Przy wjeździe w ulicę  została ustawiona tablica, na której wyświetla się informacja o wolnych miejscach do parkowania.

Jest to program pilotażowy. Testy i ocenę tego rozwiązania będziemy prowadzić przez sześć miesięcy – mówi Marian Arendt, kierownik Biura Obsługi Pasa Drogowego MZD w Toruniu.

W Polsce Toruń jest jedynym miastem, które zdecydowało się przetestować ten system na otwartej przestrzeni, w Strefie Płatnego Parkowania. Dotychczas takie rozwiązanie było stosowane tylko na parkingach zamkniętych.

Działanie systemu zapewniają czujki, które zostały umieszczone pod każdym miejscem do parkowania. W sumie zamontowano ich 19. Czujka wykrywa zaparkowany samochód i sygnał przesyła do centrali, która pobiera i przetwarza dane. Dane te wyświetlają się na tablicy informacyjnej, z której kierowca dowie się ile jest wolnych miejsc do parkowania z podziałem na miejsca ogólnodostępne i dla osób niepełnosprawnych.

Pilotażowy program jest realizowany przez bydgoską firmę Comtek Systems, która zajmuje się integracją systemów teleinformatycznych. Firma została wybrana w drodze przetargu. Za dostarczenie, montaż 19 czujek, regeneratora sygnału, kamery, centrali, tablicy i serwis Miejski Zarząd Dróg zapłaci 59 tys. złotych.

[UM / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama