Mój Toruń: Główna » Aktualności » Darmowy internet ?

Darmowy internet ? 

hotspot

Głównie z myślą o turystach odwiedzających Toruń, uruchomiono drugi już hot spot na terenie Starego Miasta, który swoim zasięgiem obejmuje Rynek Nowomiejski. Pierwsza strefa darmowego bezprzewodowego internetu pokrywa się ze Rynkiem Staromiejskim. Nowy hot spot ma być dostępny w sezonie turystycznym, czyli od maja do września. Niestety, naszej redakcji nie udało się go przetestować, ponieważ siła sygnału okazała się zbyt mała.

Po sześciu latach działania hot spotu na Rynku Staromiejskim miasto wreszcie zdecydowało się uruchomić podobną usługę w obrębie Rynku Nowomiejskiego. Bezprzewodowy internet w tym miejscu to kolejny krok do jego uatrakcyjnienia. Już dzisiaj Nowy Rynek stoi niejako w opozycji do Starego. W odróżnieniu od niego panuje tu bowiem względny spokój. Turyści odwiedzający miasto z reguły chętniej zmierzają w kierunku pomniku Kopernika czy Ratusza, tymczasem na Rynku Nowomiejskim praktycznie cały dzień można znaleźć wolną ławkę a jedyną atrakcją wydają się być licznie przylatujące gołębie i karmiące je dzieci, bo kolejne próby ożywienia tego miejsca nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Urządzenie wykrywa sieć, jednak sygnał jest bardzo słaby.

Darmowy internet jest też doskonałą propozycją dla tych, którzy chcą utrzymać kontakt ze światem nawet podczas urlopu i wakacyjnej wycieczki. Będą mogli oni bez żadnych opłat skorzystać z przeglądarki internetowej czy odpowiedzieć na listy elektroniczne.

Jak można przeczytać na stronie www.torun.pl, korzystanie z hot spota jest niezwykle intuicyjne a aktywacja usługi do złudzenia przypomina prostą czynność założenia konta pocztowego. Wystarczy tylko posiadać urządzenie zdolne do odbierania bezprzewodowego internetu (czyli posiadające kartę Wifi – dziś jest ona standardowym wyposażeniem większość urządzeń mobilnych, takich jak laptopy czy palmtopy). Po uruchomieniu karty bezprzewodowej program odpowiedzialny za wyszukiwanie możliwych punktów dostępowych powinien znaleźć sieć o nazwie “Torun-Bezplatny_HotSpot_Miejski”. Następnie należy uruchomić przeglądarkę. Powinna ukazać się nam strona hot spota, na której widnieje formularz umożliwiający założenie bezpłatnego konta. Bez niego korzystanie z darmowego internetu będzie niemożliwe.

Dla obcokrajowców przygotowano stronę startową w języku angielskim.

“Trwa oczekiwanie na sieć” – to jedyny komunikat, jaki mogliśmy uzyskać podczas prób połączenia

Tyle w teorii. Chcąc wypróbować nową sieć bezprzewodową w mieście, wybraliśmy się na Rynek Nowomiejski z popularnym ostatnimi czasy minilaptopem wyposażonym w fabrycznie montowaną kartę Wifi oraz preinstalowane oprogramowanie i sterowniki. Po kilku próbach udało się odnaleźć pożądaną sieć. Niestety próby połączenia z nią spełzły na niczym – sygnał był zbyt słaby.

Warto dodać, że na liście dostępnych sieci znajdowały się sieci prywatne lub firmowe (prawdopodobnie należące do okolicznych firm i mieszkańców), których siła sygnału była o wiele wyższa niż bezpłatnego hotspotu miejskiego.

[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama