Mój Toruń: Główna » Aktualności » Dni Golonki w Mercure

Dni Golonki w Mercure 

dni_golonki_2013[1]

Dni Golonki w Mercure

28.01.2013.

Dni Golonki organizowane przez hotel Mercure Toruń Centrum (dawny Hotel Helios) na stałe wpisały się w kalendarz ważnych wydarzeń gastronomicznych miasta i zawsze cieszyły się ogromnym powodzeniem.

W tym roku na stołach zagości wyśmienita Golonka z Borowikami, Golonka po Węgiersku i najbardziej popularna Golonka w Sosie Piernikowym. Znany przez Toruńskich smakoszy, Szef Kuchni, Pan Władysław Krysztofiak od lat osobiście dba aby wszystkie golonki były odpowiednio przygotowane zgodnie ze sprawdzonymi, własnymi recepturami.

 

Dni Golonki w Hotelu Mercure organizowane są już 10 raz. Każdego roku przygotowane jest kilkaset kilogramów golonki, która w ciągu zaledwie 2 tygodni jest zjadana przez Torunian.

Nie ma się co dziwić, że kilkaset kilogramów golonki znika tak szybko ponieważ ma wyjątkowy smak i jednocześnie bardzo atrakcyjną cenę. W tym roku cena za 100g wynosi jedynie 9,90 PLN.

Oprócz golonki przygotowywanej na różne sposoby, w menu znajdzie rewelacyjna kwaśnica na golonce i żurek staropolski z golonką.

Stali goście hotelu często już od grudnia pytają o dokładny termin golonkowego raju i specjalnie na tę okazję przyjeżdżają do Torunia.

Hotel Mercure zaprasza wszystkich Torunian na Golonkowy Karnawał od 30 stycznia do 12 lutego 2013r. Restauracja czynna jest codziennie do godziny 23:00

 

[MT]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama