Mój Toruń: Główna » Aktualności » ESK – czy dokonany wybór jest właściwy?

ESK – czy dokonany wybór jest właściwy? 

esk_torun[1]

Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław zostały wybrane do ścisłego finału konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pozostałe sześć miast, czyli Białystok, Bydgoszcz, Łódź, Poznań, Szczecin i Toruń na tym etapie wyścig skończyły. Preselekcja zrodziła jednak wiele pytań – a dwa najważniejsze dotyczą tego, czy dokonany wybór jest tym właściwym oraz co dalej będzie działo się w tych miastach, które odpadły?

Konkurs o tytuł ESK2016 oparty był o dwa najważniejsze kryteria – pierwsze dotyczyło europejskiego wymiaru proponowanego programu, drugim zaś było mocniejsze włączenie mieszkańców w tworzenie miejskiej kultury. Według ekspertów projektu “DNA Miasta” finałowa piątka to  miasta bezpieczne, których pozycja i doświadczenie nie mogą być kwestionowane. Uważają oni, że najważniejszym kryterium wyboru było to, czy potencjał miasta gwarantuje, że przygotowane dzisiaj koncepcje będą miały szanse realizacji na prawdziwie europejskim poziomie.

Zespół “DNA Miasta: Diagnoza” uważnie śledził dzisiejszą konferencję. Na stronie internetowej projektu został również opublikowany szerszy komentarz dotyczący wyboru dokonanego przez międzynarodową komisję. Nie pozostawia on wątpliwości, co do kryteriów, którymi kierowały się osoby oceniające aplikacje. Według “DNA Miasta” na przemianę nie dano szansy miastom – Kopciuszkom. Wybrano miasta kojarzące się z kulturą, dla których wygrana nie jest tak ważna, jak dla tych miast, które odpadły. “DNA” zwraca jednak uwagę, że nie przebrnięcie przez preselekcję nie musi być równoznaczne z metą i zaprzestaniem inwestycji w kulturę.

Na stronie www.dnamiasta.pl można przeczytać również wiadomość do osób odpowiedzialnych za aplikację kandydatów do ESK. Jest to prośba o opublikowanie wniosków konkursowe. Zwraca ona uwagę na to, że pieniądze na przygotowania do konkursu pochodzą z pieniędzy podatników, mają więc oni prawo wiedzieć, co zostało sfinansowane. Publikacja wspomnianych dokumentów na pewno umożliwi również na lepsze zrozumienie decyzji komisji.

 

[MT]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama