Mój Toruń: Główna » Aktualności » Estakada oblegana przez zwiedzających

Estakada oblegana przez zwiedzających 

zwiedzanie_estakady_2

Pieszo, na rolkach, na rowerach, z dziećmi i czworonożnymi pupilami – tak mieszkańcy naszego miasta i turyści spędzali dwa dni na estakadzie Żółkiewskiego, która w miniony piątek i sobotę została udostępniona do zwiedzania. Docelowo będzie odbywał się na niej tylko ruch kołowy. Dlatego była to ostatnia szansa, aby po obiekcie liczącym 300 metrów długości i 10 metrów szerokości przejść pieszo, przejechać rowerem lub na rolkach.

Liczba osób, która odpowiedziała na nasze zaproszenie była olbrzymia. To potwierdza, że tą inwestycją żyją wszyscy mieszkańcy i że bardzo oczekują na jej zakończenie – mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD.
zwiedzanie_estakady_3
zwiedzanie_estakady_1
zwiedzanie_estakady_2

 

Odwiedzający nie kryli podziwu, ale i zachwytu dla myśli inżynierskiej i precyzji z jaką została wybudowana.

Jestem dumna, że most powstaje, czekałam na niego tyle lat. Teraz jestem świadkiem, jak się on buduje, jak nabiera kształtu – mówiła Teresa Łążycka, mieszkanka Rubinkowa.
Przyszedłem zobaczyć jak wygląda asfalt lany, o którym tyle słyszałem, nurtowały mnie także cienkie linki, które są widoczne na pylonach. Dowiedziałem się, że nie mają one żadnego znaczenia dla konstrukcji, mają jedynie charakter ozdobny – mówił Wojciech Ciach z Aleksandrowa Kujawskiego.

Estakada Żółkiewskiego została zbudowana na 6 przęsłach, których rozpiętość wynosi od 34 do 80 metrów. Ma zapewnić bezkolizyjny przejazd nad placem Daszyńskiego. Do wybudowania estakady zużyto ponad 700 ton stali zbrojeniowej i ponad 3 tysiące m3 betonu konstrukcyjnego. Imponujące są również liczby dotyczące konstrukcji stalowej, której zamontowano łącznie 367 ton.


[MZD / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama