Mój Toruń: Główna » Aktualności » Gigantyczna moc podczas koncertu Carrerasa

Gigantyczna moc podczas koncertu Carrerasa 

Gigantyczna moc podczas koncertu Carrerasa Toruń

12 tirów ze sprzętem, 150 ton żelaznych konstrukcji tworzących scenę, zasilanie o mocy 500 kW, kilometry kabli i w sumie ponad 140 godzin montażu. To tylko niektóre z liczb obrazujących skalę przedsięwzięcia jakim od strony technicznej będzie koncert Jose Carrerasa w Toruniu.

Z okazji koncertu Jose Carrerasa w Toruniu na Motoarenie zostanie postawiona wielkich rozmiarów scena. Będzie ona zbudowana ze specjalnych systemów LEYEHR ze stalowym dachem, który jest w stanie udźwignąć ponad 20 ton oświetlenia. Zabudowa frontu sceny zajmowała będzie prawie 50 m. Wysokość sceny to 16,8 m. Budowa sceny rozpocznie się już w niedzielę, 25 lipca, aby wszystko było gotowe na czwartek. Wtedy pracę na scenie i w jej okolicach rozpoczną następne ekipy.

W sumie to ponad 150 ton żelastwa, które trzeba poukładać – mówi Andrzej Kozar właściciel firmy Scena Serwis odpowiedzialnej za budowę sceny.

Nad dźwiękiem panować będzie akustyk artysty, a dostarczenie nagłośnienia oraz projekt rozstawienia wykonuje firma Gigant Sound z Poznania.

Pod względem nagłośnienia cały system musi pracować perfekcyjnie. Powinien naturalnie oddawać wszelkie dźwięki biegnące ze sceny. Dlatego też pomimo iż koncert planowany jest na 10.000 osób przy tak dużym obiekcie,  sprzętu będzie tyle ile przy koncertach rockowych stosuje się dla 100.000 widzów.

Nawet najcichsze piano musi być słyszalne w każdym punkcie, tak jakbyśmy byli tuż obok artysty – tłumaczy Marek Kurzawa z agencji Prestige MJM, która jest organizatorem koncertu.

16 mikrofonów zostanie specjalnie sprowadzonych z Austrii.  Całe nagłośnienie to w sumie 7 punktów, z których popłynie muzyka, w tym cztery  dwunastometrowe wieże. Do nagłośnienia zostanie użyty sprzęt firmy JBL oraz MEYER, będzie to prawie 100 kolumn systemu liniowego i ponad 20 subbasów o łącznej sile końcówek mocy 700.000 WAT.

Aby dopełnić klimat koncertowy niezbędne jest również oświetlenie sceniczne, którym zajmie się firma Groda.  I tutaj kolejne wyzwanie. Aby dobrze oświetlić maestro z przodu, a jednocześnie nie oślepiać orkiestry zostanie wybudowana na środku płyty boiska kolejna wysoka wieża, na której będą stali oświetleniowcy obsługujący specjalne „szperacze”  dużej mocy.

Cały koncert będzie transmitowany na telebimach rozstawionych po obu stronach sceny. Realizację wizji zapewnia firma Piramida, która pokazywać będzie koncert przy pomocy 4 kamer z operatorami i jednej robokamery.

 

[MT]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama