Mój Toruń: Główna » Aktualności » Gród Kopernika świętuje

Gród Kopernika świętuje 

Trwają Dni Torunia, podczas których organizatorzy zaplanowali wiele imprez i atrakcji dla mieszkańców grodu Kopernika. Niewątpliwie centralnym ich punktem będzie 24 czerwca, czyli drugi dzień Święta Miasta. Właśnie wtedy będzie można wziąć udział w Barbarkowym Rajdzie Rowerowym, a także być świadkiem intronizacji Króla Kurkowego. Niewątpliwie wielu widzów przyciągnie również plenerowy spektakl opery “Trubadur” Giuseppe Verdi …

Ola P.

Intronizacja Króla Kurkowego to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń Dni Torunia. Uroczystość ta rozpocznie się o godz. 16. 00 na Rynku Staromiejskim. W tym roku zaszczytu objęcia tronu dostąpi Wojciech Zajkowski, który okazał się najlepszym strzelcem Bractwa wyłonionym podczas specjalnego turnieju. Wcześniej, bo o godz.14.00 na Bulwarze Filadelfijskim będzie miał miejsce VI Przegląd Artylerii Brackiej Bractw Kurkowych RP.

Podczas tych wydarzeń swą obecnością zaszczyci Prezydent Michał Zalewski.

Praktycznie w tym samym czasie, bo o godz. 14.00 na Barbarce rozpocznie się amatorski Rajd Rowerowy. Uczestników czeka do pokonania 15- kilometrowa trasa. Co ciekawe, nagrodę otrzyma nie tylko pierwszy zawodnik na mecie. Wyróżnieni zostaną także: najstarszy i najmłodszy uczestnik, najliczniejsza reprezentacja szkoły czy organizacji oraz największa rodzina Barbarkowego Rajdu Rowerowego.

Z kolei późnym wieczorem, bo o 22.00 fosa zamkowa zamieni się w pałac w Saragossie, gdzie rozegrają się burzliwe losy bohaterów opery “Trubadur” Giuseppe Verdi. Spektakl wystawią artyści bydgoskiej opery Nova. Gwiazdą wieczoru będzie niewątpliwie mezzosopranistka Stefania Toczyńska, która dzień wcześniej odsłoni swoją “katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd. Sztuka zakończy się przed północą pokazem sztucznych ogni.

W ramach przygotowań do głównego dnia Święta Miasta organizatorzy zapraszają 23 czerwca na Bulwary Filadelfijskie, gdzie o godz.16.00 uroczystym korowodem z orkiestrą dętą rozpocznie się impreza plenerowa. Tutaj będzie miał miejsce także pokaz motocykli wyścigowych, a wieczorem na scenie pojawi się Kasia Cerekwicka. Amatorów oryginalnego kina z pewnością ucieszą wieczorne seanse w Planetarium pt. “Toruń- miasto Kopernika”.

Jak widać dołożono wszelkich starań, by każdy Torunianin znalazł dla siebie coś odpowiedniego.

Ola P.

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama