Mój Toruń: Główna » Aktualności » Honorowy konsulat Finlandii w Toruniu?

Honorowy konsulat Finlandii w Toruniu? 

[johka - sxc]

Być może jeszcze w tym roku w Toruniu powstanie konsulat honorowy Finlandii. Ambasador tego kraju spotkał się 12 czerwca 2013 r. z prezydentem Torunia.

Szukamy w Polsce miast, które stwarzają najlepsze perspektywy dla rozwoju fińskich inwestycji oraz współpracy kulturalnej i wzajemnych kontaktów. Bez wątpienia Toruń do nich należy – stwierdził ambasador Jari Vilen.

Dyplomata przyjechał do Torunia na otwarcie oddziału Itella Information – fińskiego potentata w dziedzinie usług outsourcingu – obsługi finansowo-księgowej i kadrowo-płacowej firm. To firma zatrudniająca 27000 pracowników, obsługująca 10 tys. klientów biznesowych. W Polsce działa od 2008 r. , w Toruniu od 2011 r.

Atutem Torunia była dla Finów dobra infrastruktura, duża ilość wykształconych osób oraz dobra lokalizacja (za jej wybór firma otrzymała w ub. roku nagrodę Excellence Award w branży liderów sektora usług biznesowych). Teraz firma otwiera w Toruniu nową siedzibę przy ul. Grudziądzkiej (w budynku Marbudu). Do 2015 r. chce zatrudnić co najmniej 280 osób. Jak poinformował ambasador Vilen, ze względu na inwestycje Itelli, wzrok na Toruń zwróciły kolejne fińskie firmy, m.in. z branży IT.

Finlandia zainwestowała w Polsce do tej pory 2 mld euro kapitału, a działalność rozwinęło tutaj 300 firm. Mimo to nasz kraj wciąż pozostaje w tyle jako cel biznesowy dla fińskich przedsiębiorców. – Chcę to zmienić – oświadczył zdecydowanie ambasador Finlandii. Drogą do tego ma być m.in. otwarcie na terenie Polski 12 konsulatów honorowych. Pierwszy powstanie 10 lipca w Białymstoku, zaawansowane są rozmowy w Olsztynie, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie. Także w Toruniu trwają na ten temat rozmowy, a rekomendowanym przez miasto kandydatem do objęcia funkcji konsula honorowego Finlandii jest Tadeusz Pająk, prezes Nova Trading. Firma ta od 20 lat prowadzi interesy z partnerem fińskim, ma w tym kraju kontakty biznesowe i osobiste.

By mógł powstać most, potrzebne są solidne filary. Wieloletnie kontakty partnerskie Torunia z fińskim miastem Hameenlinna i działalność w naszym mieście fińskiej firmy Itella to właśnie takie filary, na których można oprzeć łuk w postaci otwarcia konsulatu honorowego – stwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski.

[Urząd Miasta / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama