Mój Toruń: Główna » Aktualności » Igrzyska w Toruniu

Igrzyska w Toruniu 

Motoarena

Jeszcze tylko dwa dni zostały na zgłoszenie swojego udziału w XIV Światowych Igrzyskach Polonijnych, które odbędą się w Toruniu w dniach od 1 do 9 sierpnia. To jedna z największych imprez sportowych tego roku w mieście. Setki sportowców, kilkanaście dyscyplin i dziewięć dni zmagań zawodników na większości aren sportowych miasta – to argumenty, które pozwalają stwierdzić, za Prezydentem Miasta Michałem Zaleskim, że  „sierpniowe dni w 2009 ….

… warto będzie spędzić jedynie w Toruniu!”.

Światowe Igrzyska Polonijne są cykliczną imprezą sportową organizowaną co dwa lata w różnych miastach Polski. Jej historia sięga roku 1934, kiedy to pierwsze takie zawody zorganizowano w Warszawie. W czasach Polski Ludowej Igrzyska zawieszono, a reaktywowano je w latach 90. XX wieku z inicjatywy m.in. Andrzeja Stelmachowskiego.

Ostatnim gospodarzem zawodów był Słupsk, do którego zjechało niemal tysiąc zawodników reprezentujących 25 krajów, w których osiedlili się po wyjeździe z Polski. W klasyfikacji medalowej zdecydowanie zwyciężyła wtedy reprezentacja Niemiec przed Litwą i Czechami.

Podczas tegorocznych igrzysk będzie można oglądać zmagania sportowców z całego świata w 24 dyscyplinach. Będą to: bowling, golf, hokej na trawie, jeździectwo, kolarstwo szosowe, koszyków, lekka atletyka, piłka nożna, siatkówka kobiet i mężczyzn, siatkówka plażowa, piłka ręczna, strzelectwo, szermierka, tenis stołowy, tenis ziemny, turniej rodzinny, duathlon, wędkarstwo, żeglarstwo, pływanie, szachy, brydż, futsal, badminton i ringo. Jak więc widać, wachlarz dyscyplin jest szeroki i miejscami znacząco różni się od tego, jaki możemy zaobserwować podczas bardziej popularnych Igrzysk Olimpijskich.

Nad rozgrywkami we wszystkich tych dyscyplinach czuwać będzie  Komitet Organizacyjny XIV Światowych Igrzysk Polonijnych pod przewodnictwem Zbigniewa Fiderewicza.

Areny, na których odbywać się będą zmagania sportowców rozsiane są na terenie niemal całego miasta. Władze zadbały o to, aby wykorzystać większość obiektów sportowych nadających się do zawodów tej rangi. Otwarcie nastąpi więc w Fosie przy Dworze Mieszczańskim, a ceremonia zamknięcia na najnowszym obiekcie – Motoarenie. Golfiści o laur będą walczyli na polu przy ulicy Kociewskiej, a „Grakula” ugości zawodników biorących udział w bowlingu. Sportowcy będą także zmagać się na hali „spożywczaka”, stadionie przy ulicy Bema, w Forcie VI czy kortach tenisowych na Jordankach. Areną dla pływaków będzie natomiast Aquapark przy ulicy Hallera, a wędkarze rozsiądą się na Bulwarze Filadelfijskim. Pewne jest więc, że ciężko będzie przez dziewięć dni igrzysk nie spotkać w mieście biorących w nich udział sportowców.

Patronat honorowy nad Igrzyskami objął Prezydent RP Lech Kaczyński, a mecenat Senat RP, Ministerstwo Sportu i Turystyki i Urząd Marszałkowski.

Więcej informacji na temat XIV Światowych Igrzysk Polonijnych znaleźć można na stronie internetowej http://www.igrzyskapolonijne.torun.pl/, na której znajdą się również wyniki z poszczególnych dyscyplin.

[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama