Mój Toruń: Główna » Aktualności » Joga – sposób na relaks

Joga – sposób na relaks 

Joga - sposób na relaks

Codzienny wysiłek fizyczny i umysłowy sprawia, że często czujemy się wycieńczeni i zapracowani. Mając czas wolny wolimy go jednak spędzić przed telewizorem, niż aktywnie zregenerować ubytki energii. O tym, jak ważne dla naszego zdrowia są ćwiczenia, szczególnie te na świeżym powietrzu, przekonują organizatorzy kolejnych spotkań „Joga w parku”, odbywających się w kilku miastach w całej Polsce, w tym również w Toruniu.

Przez 9 kolejnych niedziel w Parku na Bydgoskim Przedmieściu będą się mogli spotkać ci, którzy z jogą mieli już do czynienia oraz ci, którzy nigdy wcześniej jej nie uprawiali.

Popularność jogi jako sposobu na relaks rośnie w ostatnich latach diametralnie. W naszym kraju liczba osób uprawiających jogę w ciągu pięciu lat wzrosła aż dziesięciokrotnie i dziś szacuje się, że grupa czynnie zainteresowanych jogą Polaków liczy 40 tys. osób. Dla porównania w sąsiednich Niemczech liczba ta wynosi aż 3 mln, a na całym świecie (nie licząc Indii) 200 milionów.

Skąd taka popularność jogi? Wynika ona przede wszystkim z tego, że joga kompleksowo wpływa na nasze zdrowie. Nie tylko poprawia wydolność fizyczną i pozwala się pozbyć zmęczenia, ale również doskonale uspokaja i ułatwia osiągnięcie równowagi psychicznej. To także doskonałe lekarstwo na miejski zgiełk. „Lecznicze” właściwości jogi jeszcze łatwiej zauważyć, gdy uprawia się ją w grupie. Jak przekonują na swojej stronie internetowej http://www.jogawparku.pl organizatorzy przedsięwzięcia, spotkaniom osób chcących uprawiać jogę zawsze towarzyszy doskonała atmosfera i pozytywna energia. Są one również doskonałą okazją do promocji zdrowego trybu życia.

Tegoroczne spotkania z jogą rozpoczęły się w niedzielę 30 czerwca i będą odbywać się przez kolejne 9 niedziel nad Martówką. Przebiegają one według podobnego schematu. Około godziny 10.00 następuje przywitanie gości i krótkie omówienie zasad uczestnictwa, następnie rozpoczyna się półtoragodzinna sesja jogi zakończona o godzinie 12.00 warsztatami traktującymi o zdrowym stylu życia i sposobach czerpania z niego radości.

Uczestników obowiązuje jedynie wygodny sportowy strój oraz mata. Nikt nie powinien obawiać się, że nie sprosta wymaganiom instruktorów. Licencjonowani nauczyciele jogi tak przygotowują program, aby odpowiadał ona zarówno osobom zupełnie początkującym, jak i tym, którzy uprawiają już jogę.

Jak zapewniają organizatorzy, z ubiegłorocznej edycji skorzystało ponad 16 tysięcy osób. Na poszczególnych spotkaniach pojawiało się ich nawet 400. Byli to ludzie w różnym wieku i statusie społecznym, wszystkich łączyła jednak przyjazna atmosfera i dobry humor. Większość z nich opuszczała miejsca spotkań zrelaksowana i często powracała na kolejne sesje jogi.

[Kamil Zagrabski]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama