Mój Toruń: Główna » Aktualności » Kępa nadal chroniona

Kępa nadal chroniona 

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt rozporządzenia, zmieniający granice terenów chronionych w ramach “Natury 2000″. Jednym z obszarów, który miał zostać wykluczony była toruńska Kępa Bazarowa.

Reakcja ekologów była natychmiastowa – do Ministerstwa Środowiska wysłano list protestacyjny, oddzielny protest wysłał też toruński magistrat. Dziś już wiemy, że ta niewielka wysepka w centrum Torunia pozostanie w programie “Natura 2000″ bo, jak wyjaśnił Naczelnik Wydziału Prasowego Departamentu Edukacji i Promocji Zrównoważonego Rozwoju, doszło do pomyłki w trakcie ustalania granic obszaru “Doliny Dolnej Wisły”. Błąd został zauważony na etapie konsultacji map i skorygowany.

Skąd takie poruszenie w sprawie kępy? Kępa  Bazarowa to miejsce dość niezwykłe. Położona na wysokości Starego Miasta, licząca zaledwie 70 ha wyspa wiślana, jest siedliskiem ponad 58 gatunków ptaków, w tym także rzadkich w skali całego kraju. Dodatkowo rośnie tam unikalny łęgowy las topolowo-wierzbowy o cennych walorach przyrodniczych. Wszystko to sprawiło, że kępę objęto ochroną prawną jako rezerwat przyrody i włączono do “Natury 2000″. Miejmy nadzieję, że następne korekty granic obszarów chronionych ministerstwo skonsultuje najpierw z organizacjami ekologicznymi.

[MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama