Mój Toruń: Główna » Aktualności » Kobieto, broń się sama

Kobieto, broń się sama 

Samoobrona

Jak wskazują badania OBOP-u z maja 2008 roku dotyczące poczucia bezpieczeństwa Polaków i zaufania do instytucji publicznych, większość z nas czuje się bezpiecznie. Ciągle jednak ponad 14% ankietowanych jest odmiennego zdania. Do nich właśnie adresowana jest propozycja toruńskiej Straży Miejskiej, a konkretnie do żeńskiej części tej grupy.

Od lutego zatem będzie można uczestniczyć w IV już edycji kursu samoobrony dla pań “Jestem bezpieczna”.

Czy taki kurs jest potrzebny? W obliczu przytoczonych wyników badań wydawać by się mogło, że Polki nie mają się czego bać. Trzeba jednak podkreślić, że znajomość, choćby podstawowa, technik samoobrony może okazać się nieoceniona. Czym innym jest bowiem poczucie bezpieczeństwa deklarowane w badaniach opinii społecznej, a czym innym wieczorny spacer po nieoświetlonych uliczkach czy podwórzach.

Warto dodać, że kurs organizowany przez Straż Miejską w Toruniu będzie całkowicie bezpłatny. Dla porównania – koszt takiego szkolenia organizowanego przez szkoły walki (nawet czteromiesięcznego), może wynieść od 320 zł do 400 zł.

Kurs odbywać się będzie w trzech turach pomiędzy 9 lutego a 6 kwietnia. Panie będą się spotykać co poniedziałek według następującego planu:

I grupa: 14.30-16.00 (trzy pierwsze spotkania w godz. 14.30-16.30)

II grupa: 17.00-18.30 (trzy pierwsze spotkania w godz. 17.00-19.00)

III grupa: 19.30-21.00 (wyjątkowo trzy pierwsze spotkania w godz. 19.30-21.30 )

Zajęcia odbywać się będą w Sali Sportowej Komendy Straży Miejskiej w Toruniu przy ulicy Grudziądzkiej 157, a poprowadzi je wykwalifikowany instruktor samoobrony – Tomasz Świerczyński. Planuje się przeszkolenie 42 kobiet. Zapoznają się one z podstawowymi sposobami ochrony przed agresją oraz metodami unikania ataku.

Panie zainteresowane wzięciem udziału w kursie proszone są o telefoniczny kontakt z Komendą Straży Miejskiej do dnia 5 lutego. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30 pod numer 056) 622-58-77 wew. 203. Osobą upoważnioną do kontaktu w sprawie zajęć jest zastępca Naczelnika Wydziału Organizacyjnego Straży Miejskiej Jarosław Paralusz.

Warunkiem niezbędnym uczestnictwa jest wypełnienie oświadczenia znajdującego się na stronie internetowej Straży Miejskiej (www.strazmiejska.torun.pl) i w siedzibie Straży oraz przeczytanie regulaminu, który również widnieje pod podanym adresem.

Umiejętność samoobrony to rzecz niezwykle istotna, szczególnie dla kobiet, które z reguły są łatwiejszym “celem” dla potencjalnych napastników. Nie zawsze bowiem mogą one liczyć na błyskawiczną reakcję odpowiednich służb lub chociażby pomoc ze strony osób postronnych. Dlatego właśnie Torunianki powinny skorzystać z oferty Straży Miejskiej.

[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama