Mój Toruń: Główna » Aktualności » Konsul Chin z wizytą w Toruniu

Konsul Chin z wizytą w Toruniu 

[Mart1n - sxc]

Z wizytą zapoznawczą przebywała dziś w Toruniu konsul Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, Liu Yuan. Z panią konsul spotkał się zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz.

Nowa konsul Chin, po objęciu urzędu w październiku 2012 roku, odwiedza rejon swojego działania. Rozmowy dotyczyły głównie kontaktów polsko-chińskich, które w Toruniu są bogate i stosunkowo dawne. Od 10 lat bowiem nasze miasto współpracuje z chińskim miastem Guililin, a od trzech lat (od 29.08.2010r.) współpraca ta ma charakter formalnego partnerstwa. Prezydent Fiderewicz rozmawiał ponadto z panią konsul o możliwościach zacieśnienia kooperacji między Uniwersytetem Mikołaja Kopernika a chińskim uniwersytetem w Hefei w prowincji Anhui.

Pani konsul bardzo interesowała się toruńską starówką – mówił po spotkaniu zastępca prezydenta Torunia, Zbigniew Fiderewicz. – Nasza starówka, wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO, jest magnesem przyciągającym turystów, w tym również turystów z Chin.

Liczące 756 tysięcy mieszkańców Guillin położone jest w północno-wschodniej części Autonomicznego Regionu Guangxi Zhuang, wśród typowego krajobrazu krasowego – porośniętych lasami gór, czystych wód, jaskiń i form skalnych. Rzeka Lijiang jest często porównywana do galerii pełnej pięknych obrazów.

Jaskinia Trzcinowej Fujarki, Jaskinia Siedmiu Gwiazd oraz Jaskinia Korony są prawdziwymi cudami natury, nic więc dziwnego, że obecnie Guilin stało się najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem w Chinach. Guillin – miasto partnerskie Torunia – to zarazem najważniejszy ośrodek administracyjny, gospodarczy, kulturalny, naukowy i technologiczny północnej części regionu.

[UMT / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama