Mój Toruń: Główna » Aktualności » Kopernik w sieci – już niedługo

Kopernik w sieci – już niedługo 

Pomnik Kopernika

Jeszcze w tym roku z inicjatywy władz miasta Torunia i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika powstanie portal internetowy poświęcony osobie najsłynniejszego astronoma w dziejach Polski. Przedsięwzięcie, które pochłonie środki w wysokości 150 tysięcy złotych, zostanie sfinalizowane prawdopodobnie jeszcze na jesieni tego roku. Dwujęzyczny serwis (planowana jest także wersja w języku angielskim), będzie pełnił rolę …

… multimedialnej encyklopedii o Mikołaju Koperniku. W serwisie zebrane zostaną zarówno informacje biograficzne jak i wiadomości dotyczące prac Kopernika związanych z wieloma dziedzinami nauki, dokumenty oraz odpowiedzi na najbardziej nurtujące zagadki z życia astronoma.

Portal “Nicolaus Copernicus Thorunensis” to wspólne dzieło magistratu i toruńskiej uczelni. Ostatecznie o jego powstaniu przesądziło podpisanie dokumentów przez Prezydenta Miasta i Rektora UMK, które miało miejsce 23 kwietnia.

Sam pomysł nie jest jednak nowy. Narodził się on już kilka lat temu, a działania mające na celu wprowadzenie go w życie sformalizowano w pierwszej połowie 2008 roku, kiedy to z inicjatywy prof. dr hab. Grzegorza Jarzębskiego powołano koordynatora ds. portalu, którym został prof. dr hab. Krzysztof Mikulski. Obecnie nad całością działań ma czuwać Rada Programowa, w której skład wchodzić będą przedstawiciele miasta i uczelni.

Na dzień dzisiejszy gotowa jest już szata graficzna oraz koncepcja rozmieszczenia treści. Cały portal podzielony zostanie na bloki tematyczne, odnoszące się do kolejnych dziedzin działalności Mikołaja Kopernika. Znajdą się tu więc informacje z medycyny, kartografii, ekonomii i astronomii. Ta ostatnia zostanie rozbudowana w sposób szczególny. Zamieszczone w niej zostaną multimedialne prezentacje i komentarze do nich. Prócz tego nie zabraknie informacji biograficznych oraz charakterystyki epoki, w której przyszło żyć i tworzyć Kopernikowi.

Co ciekawe redaktorzy portalu będą się również starali odpowiedzieć na najbardziej nurtujące nas pytania dotyczące astronoma, m.in. wskazać kraj jego pochodzenia, miejsce urodzenia czy lokalizację grobu.

Za pomocą serwisu będzie też można dotrzeć do cyfrowych wersji dokumentów pozostawionych przez Mikołaja Kopernika oraz zwiedzić internetową galerię, prezentującą wizerunki sławnego Torunianina uwiecznione na portretach, okolicznościowych monetach, odznaczeniach, a także zobaczyć obiekty noszące imię Kopernika, których w Polsce jest nie tak mało.

Serwis ten jest inwestycją długoterminową. W kolejnych latach planowane jest rozbudowanie go o kolejne wersje językowe oraz moduły społecznościowe. Śmiało można stwierdzić, że będzie on znakomita bazą naukową dla osób zainteresowanych Kopernikiem, a już dziś jest wyraźnym sygnałem, że Toruń potrafi w mądry sposób wykorzystywać fakt, iż wywodzą się z niego ludzie zmieniający bieg historii.

[źródło: torun.pl]
[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama