Mój Toruń: Główna » Aktualności » Leją asfalt na moście

Leją asfalt na moście 

asfalt_na_moscie_1

Na budowę przewożony jest w 11 termosach z wytwórni w Grębocinie, ma 220 st. C- mowa o asfalcie lanym, który jest układany na nowym moście w Toruniu. Przy całej operacji, która ma się zakończyć w przyszłym tygodniu, pracuje około 10 osób. Kolejnych 30 pracowników zajmuje się przygotowaniem sąsiedniej nitki mostu do ułożenia masy.

Asfalt jest układany na całej szerokości jezdni . Do jego układania używany jest specjalistyczny sprzęt, sprowadzony przez firmę Strabag z Niemiec. Pozwala to na ułożenie asfaltu lanego bezszwowo, czyli bez łączeń technologicznych na styku wykonanych odcinków.

Zanim asfalt jest wylany, wykonana wcześniej izolacja betonowej płyty jest czyszczona i pokrywana specjalnym klejem. Na to są dopiero wylewane dwie warstwy asfaltu: wiążąca (5 cm) i ścieralna(4 cm). Pierwsza z nich pod wpływem wysokiej temperatury wchodzi w reakcje chemiczną z klejem i łączy się z izolacją płyty, stanowiąc dodatkowe zabezpieczenie konstrukcji przed korozją.Krzysztof Wąchalski jeden z projektantów toruńskiej inwestycji zastosowanie asfaltu lanego na toruńskim moście tłumaczy trwałością i względami bezpieczeństwa.

Taki asfalt jest bardziej szorstki i przy niewielkim oblodzeniu praktycznie eliminuje możliwość poślizgu. Poza tym zwykły asfalt średnio wytrzymuje 10 lat. Natomiast rozwiązanie zastosowane na moście wytrzyma przynajmniej 20 lat.
asfalt_na_moscie_2
asfalt_na_moscie_1
asfalt_na_moscie_3

[MZD / MT]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama