Mój Toruń: Główna » Aktualności » Pierwszy łuk mostu już na miejscu

Pierwszy łuk mostu już na miejscu 

Budowa Mostu Toruń

Trwająca od kilkunastu godzin akcja montażu łuku  nowego mostu zakończyła się sukcesem. Stalowy olbrzym, ważący 2,7 tysiąca ton, którego transport rozpoczął się w miniony czwartek, został dziś osadzony na podporach. Była to skomplikowana i trudna operacja inżynierska. W Polsce elementy o podobnych gabarytach i tonażu nigdy wcześniej nie były montowane.  Warto podkreślić, że na potrzeby realizacji toruńskiej inwestycji opracowano specjalny system montażu przęseł przeprawy.

Wieże na których łuk był oparty były przygotowane technicznie do jego podniesienia na wysokość 12 metrów. Następnie barki wpłynęły w oś mostu, czyli oś fundamentów i powoli łuk został opuszczony w specjalnie do tego przygotowane gniazda – relacjonuje Andreas Adamiec, dyrektor techniczny firmy Strabag, generalnego wykonawcy budowy.

Przypomnijmy mierzący 270 m długości łuk ma 50 m wysokości i waży 2,7 tys. ton. Teraz, gdy spoczął na wezgłowiach, zajmą się nim spawacze. Konstrukcja będzie łączona od środka i od zewnątrz. Ma ona specjalne wyjścia, którymi po zakończeniu prac wydostaną się spawacze. Operacja potrwa od półtora do dwóch tygodni. Drugi, południowy łuk mostu, wypłynie z tymczasowych doków za miesiąc. Obecnie jest przygotowywany do połączenia i transportu.

Budowa Mostu Toruń Budowa Mostu Toruń Budowa Mostu Toruń

[MT]

Komentarz do: Pierwszy łuk mostu już na miejscu

  1. QBA

    normalnie włączam TVN24 a tam relacja na żywo :)

     

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama