Mój Toruń: Główna » Aktualności » Majowa Masa Krytyczna – “Rowerem na UMK”

Majowa Masa Krytyczna – “Rowerem na UMK” 

Stowarzyszenie “Rowerowy Toruń” zapraszamy wszystkich rowerzystów którym zależy na tym, aby Toruń był miastem przyjaznym dla rowerzystów, na wzięcie udział w Rowerowej Masie Krytycznej. Celem majowej akcji jest zwrócenie uwagi na brak szybkiej, wygodnej i bezpiecznej trasy rowerowej łączącej Centrum z Bielanami oraz na brak porządnych stojaków i parkingów rowerowych na terenie Miasteczka Uniwersyteckiego.
Start w sobotę 10 maja o godzinie 15:00 na Rynku Nowomiejskim.

Odległość z Centrum do Bielan to około 5 kilometrów. Jest to niewielki dystans, którego pokonanie na rowerze nie powinno sprawić nikomu problemu. A szczególnie studentom :) Niestety brak dobrej drogi rowerowej powoduje, że stosunkowo mało studentów – w porównaniu z miastami Europy Zachodniej – dojeżdża codziennie na zajęcia rowerem.

Jeśli już student wybierze rower, będzie miał problemy z jego zaparkowaniem. Oczywiście na terenie Miasteczka Uniwersyteckiego znajdują się stojaki rowerowe, ale są to tylko i wyłącznie “wyrwikółka” do których rower można przypiąć o koło, a nie o ramę. Tego typu mocowanie roweru bardzo ułatwia sprawę potencjalnym złodziejom. Dlatego wiele rowerów poprzypinanych jest do balustrad i słupów bezpieczniej, za ramę. Liczymy na zrozumienie problemu ze strony nowego Rektora UMK Profesora Andrzeja Radzimińskiego. Mamy nadzieję, że w 2009 roku – a może i szybciej – na terenie Miasteczka pojawią się stojaki i parkingi rowerowe z prawdziwego zdarzenia! Jak wygląda obecna sytuacja ze stojakami na terenie miasteczka można zobaczyćTUTAJ>>

 

 

Rowerowa Masa Krytyczna - Toruń

 

 

Trasa naszego przejazdu przebiegać będzie m.in. przez ulicę Mickiewicza, aby przypomnieć hasło kwietniowej Rowerowej Masy Krytycznej: “Ulica Mickiewicza nie tylko dla samochodów”. Niestety do dnia dzisiejszego nie dostaliśmy odpowiedzi na nasze pismo skierowane do Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego w sprawie przebudowy ul. Mickiewicza. Treść pisma TUTAJ>>

Ruch rowerowy jest faworyzowany w wielu miastach na świecie. Nie dlatego, że jest to wymysł “ekooszołomów” czy “roweroterorystów”. Rower to naprawdę szybki (nie stoi w korkach); ekonomiczny (nie płacisz za paliwo); ekologiczny (nie truje i nie hałasuje) oraz zdrowy (codzienny dojazd do pracy, szkoły na rowerze zapewnia odpowiednią dawkę ruchu) środek transportu. Miliony osób na świecie korzysta na co dzień z rowerów i to nie dlatego że nie stać ich na samochód: zdają sobie sprawę z zalet jazdy na rowerze. Aby jednak rower był naprawdę konkurencyjnym środkiem transportu, szczególnie przy wzrastającej ilości samochodów w miastach, potrzeba odpowiedniej infrastruktury, której niestety w Toruniu nie ma.

Pomimo obowiązującego “Programu komunikacji rowerowej w Toruniu na lata 2007 – 2015″ ilość i jakość rowerowej infrastruktury w naszym mieście pozostawia bardzo wiele do życzenia . Dalej powstają projekty-buble, drogi rowerowe budowane są tam gdzie można łatwo je zbudować, a nie gdzie będą realnie ułatwiać komunikacje rowerową. Co więcej zamykane są drogi rowerowe  !! (jak ta przy ulicy Balonowej). Urzędnicy nie odpowiadają na pisma naszego stowarzyszenia oraz zwyczajnie lekceważą problemy toruńskich rowerzystów.

Dlatego zapraszamy wszystkich rowerzystów do wzięcia udziału w Rowerowej Masie Krytycznej !! Im będzie Nas więcej, tym bardziej będzie Nas widać !!
Trasa przejazdu: Rynek Nowomiejski, Browarna, Piernikarska, Św. Jakuba, Wola Zamkowa, Leona Szumana, Wały Gen. Sikorskiego, Mickiewicza, Reja, Gagarina, Sienkiewicza, Fałata, Bema, Szosa Chełmińska, Aleja Solidarności, Chełmińska, koniec na Rynku Staromiejskim.

Przejazd zabezpieczany będzie przez policję i straż miejską oraz przez
Grupę Ratownictwa Medycznego PCK Toruń

prosimy uczestników o przestrzeganie kilku zasad:

* zachowanie w trakcie przejazdu  rozwagi i rozsądku – nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze
* poruszamy się wolno z prędkością około 10 – 12 km na godzinę
* stosujemy się do poleceń policjantów i osób zabezpieczających trasę przejazdu
* jeśli ktoś obok ciebie zachowuje się nierozważnie – zwróć mu uwagę
* pamiętaj – nie jest to wyścig ani pokaz umiejętności jazdy na jednym kole – oczywiście za wyjątkiem monocyklistów
* jeśli jesteś pod wpływem alkoholu – nawet nie przyjeżdżaj

Rowerowa Masa Krytyczna odbędzie się bez względu na warunki pogodowe – oczywiście mamy nadzieję, że pogoda będzie ładna !!
Przecież wiele zależy od odpowiedniego ubioru !!

[źródło: rowerowytorun.com.pl]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama