Mój Toruń: Główna » Aktualności » Mała architektura na Jordankach

Mała architektura na Jordankach 

[fot. torun.pl]

Budowa sali koncertowej na Jordankach zakończy się w połowie 2015 roku. Jej projekt został opracowany tak drobiazgowo, że już dziś znane jest nie tylko szczegółowe wyposażenie obiektu, ale również plan zagospodarowania najbliższego terenu wokół niego. Łącznie z małą architekturą.

Za całość odpowiada Fernando Menis, który wyznaje zasadę, że „Połowa pracy architekta polega zawsze na uwzględnianiu czynnika lokalnego, czyli otoczenia. Druga połowa to własna wizja i kreatywność”.

Jeśli spojrzymy na starówkę z lotu ptaka, to bez problemu zauważymy, że otacza ją niewielki pas zieleni. Ogromnie zależało mi, aby bezinwazyjnie wkomponować w niego wielofunkcyjną salę na Jordankach – mówi Fernando Menis. – Chciałem zachować ten teren i jak najmniej w nim zmieniać. Tym bardziej, że rozwiązania architektoniczne, które zastosowaliśmy będą sprzyjały również organizacji imprez plenerowych.

Dostęp do budynku będzie od strony Alei Solidarności, na którą zorientowana będzie jego główna fasada z wejściem i niewielkim placem. Przed budynkiem, w okolicy zielonego pagórka, stanie kilkanaście stojaków rowerowych. Z kolei wzdłuż południowej ściany sali zaplanowano ciąg pieszy z obszernymi betonowymi ławkami i koszami na śmieci.

Od strony zachodniej powstanie plac publiczny, który będzie mógł służyć m.in. organizacji przedstawień z wykorzystaniem niewielkiej sceny plenerowej zlokalizowanej na tyłach okna portalowego sceny głównej. Stąd też będzie prowadziło przejście do Czerwonej Drogi. Na placu plenerowym otoczonym łukiem zieleni i latarniami parkowymi znajdą się kolejne stojaki rowerowe.

Wokół sali na Jordankach w pierwszym etapie prac, które przewidziano do jesieni 2015 roku, zostanie zasadzonych ponad 60 nowych drzew i krzewów. Głównie w pasie terenu wzdłuż Alei Jana Pawła II i Czerwonej Drogi. W planach jest dalsze zadrzewianie i zakrzewianie tego terenu, aby stanowił przyjazny torunianom obszar w bliskim sąsiedztwie starówki.

[UM Toruń / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama