Mój Toruń: Główna » Aktualności » Manifa Toruńska 2017

Manifa Toruńska 2017 

[Foto: Malgorzata Replinska]

8 marca to tradycyjne już święto kobiet. Z tej okazji toruńskie aktywistki zapraszają 11 marca o godz. 12:00 pod pomnik J. Piłsudskiego na Manifę, czyli demonstrację poświęconą kobiecym prawom. Manifestacji będzie towarzyszyć szereg spotkań, warsztatów i projekcji filmowych związanych z rolą kobiet w społeczeństwie oraz kulturze. Zaplanowano również wystawę fotograficzną, wykłady oraz imprezy muzyczne. Wydarzenia potrwają od 2 do 11 marca.

Goździk już kobietom nie wystarczy. Mamy dość dyskryminacji, lekceważenia i pomijania. Domagamy się równości dla siebie, dla naszych sióstr, córek, przyjaciółek, partnerek, mam i babć – mówią organizatorki wydarzenia – Feminizm jest potrzebny nie tylko kobietom! Brak równości szkodzi wszystkim – dodają.

Podczas Manify zostanie poruszonych wiele kwestii istotnych dla dzisiejszej kobiety. Demonstrantki będą domagać się między innymi realnego rozwiązywania problemów społecznych, prowadzenia aktywnej polityki mieszkaniowej i wspierania rodzicielstwa. Do postulatów należą także walka z dyskryminacją osób z niepełnosprawnością oraz z rasizmem i ksenofobią czy równościowa edukacja. Głównym hasłem protestu jest „Znowu to samo, siostro i mamo”.

Czarny protest pokazał, że jesteśmy silne, odważne i zdeterminowane. Jesteśmy też solidarne z osobami dyskryminowanymi, wykluczonymi, doświadczającymi przemocy czy opresji. Dlatego będziemy protestować również dla osób, które nie mogą być dziś z nami – zapowiadają organizatorki.

Przed manifestacją odbędą się różnorodne imprezy towarzyszące. Tydzień kobiecych wydarzeń otworzy wystawa fotograficzna „Torunianki”. W Domu Muz zostaną zaprezentowane portrety toruńskich kobiet. Zaplanowano również spotkania z Piotrem Ciszewskim i Robertem Nowakiem autorami książki “Wszystkich nas nie spalicie” oraz z dr. Maciejem Dudą, autorem książki „Dogmat płci. Polska wojna z gender”. Odbędzie się również pokaz filmu „Solidarność według kobiet” zakończony dyskusją z twórcami. Ponadto w programie wykład Katarzyny Lewandowskiej „(Nad)użycia władzy w sztuce kobiet. Artystki i ich broń”, spotkania poświęcone niepełnosprawnościom, seksizmowi w kulturze oraz warsztaty bannerowe.

[MT / “nieformalna grupa torunianek”]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama