Mój Toruń: Główna » Aktualności » Miejski Zarząd Dróg przeprowadza zmiany

Miejski Zarząd Dróg przeprowadza zmiany 

mzd
Szykuje się kolejna reorganizacja ruchu drogowego na terenie Torunia. Po tym, jak od 2 grudnia na Nowym Rynku udostępniono kolejne parkingi, od 8 grudnia w życie wejdzie w życie nowy plan stref parkowania. Poza tym, stworzony został projekt zakładający gruntowne zmiany w funkcjonowaniu Miejskiego Zakładu Komunikacji.

 

Pierwszą z nowości jest wprowadzenie na okres świąteczny nowych parkingów na terenie Nowego Rynku. Głównie spowodowane jest to potrzebami klientów sklepów ulokowanych w centrum miasta, do których dojazd był poważnie utrudniony. Szczególnie w okresie świątecznym istotne jest, żeby każdy znalazł miejsce parkingowe dla swojego samochodu. Nowe parkingi ulokowano na ulicy Sukienniczej  (od Św. Katarzyny do Jęczmiennej) i na Rynku Nowomiejskim (od Św. Katarzyny do Ślusarskiej oraz od Browarnej do ul. Jakuba). Parkować tam będzie można w godzinach od 10.00 do 18.00 aż do 29 grudnia. Na szczęście rozmieszczenie parkingów nie utrudnia znacząco ruchu pieszym. Szkoda jedynie, że stojące na rynku samochody staną się tłem dla bożonarodzeniowej Szopki i lodowiska.

 
Nowy parking na ulicy Sukienniczej będzie dostępny do 29 grudnia.
Fot. Kamil Zagrabski

Kolejną szykowaną zmianą jest reorganizacja Stref Płatnego Parkowania w Toruniu oraz nowy cennik. Rada Miasta dnia 2 października zadecydowała o następujących granicach nowych stref

  • Podstrefa A – ograniczona ulicami: Al. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego, Szumana, Pl. Św. Katarzyny, Wola Zamkowa, Bulwar Filadelfijski i Ślimak Getyński,
  • Podstrefa B – jej obszar wyznaczają: Uniwersytecka, Dąbrowskiego, Wały. Gen. Sikorskiego, Pl. Św. Katarzyny, Dobrzyńska, Piastowska, Pl. 18 Stycznia, Bulwar Filadelfijski, Al. 500-lecia, Tujakowskiego, Słowackiego, Al. Jana Pawła II i Wały Gen. Sikorskiego.

Prócz tego kierowcy powinni przygotować się na uiszczenie większych opłat za pozostawienie swoich samochodów w podanych wyżej strefach. W podstrefie A za pierwszą godzinę przyjdzie zapłacić 2,50 zł, w podstrefie B – 1,30 zł, za drugą rozpoczętą godzinę odpowiednio 3,00 zł i 1,60 zł, za trzecią rozpoczętą godzinę 3,60 zł i 1,90 zł a za każdą kolejną 2,50 zł i 1,30 zł. Zmianom uległy także ceny abonamentów.

Wkrótce również pasażerowie komunikacji miejskiej powinni przygotować się na podwyżki. Jeżeli bowiem  Rada Miasta przyjmie uchwałę, od 1 lutego 2009 roku za bilet pojedynczy zapłacimy aż o 30 groszy więcej niż dotychczas. Likwidacji mają ulec bilety na dwie linie miejskie. Cieszyć natomiast może fakt, że  za bilet miesięczny sieciowy zapłacimy jedynie 76 zł zamiast dotychczasowych 104 zł. Rada Miasta chce także skuteczniej walczyć z “pasażerami na gapę”, którzy za jazdę bez biletu będą musieli ponieść karę w wysokości 160 zł. Być może zmobilizuje ich to do wykupienia biletu na przejazd autobusem lub tramwajem Jakość komunikacji miejskiej może poprawić także planowane wydłużenie linii obsługiwanych przez autobusy oraz zmiana częstotliwości ich kursowania.

 

[Kamil Zagrabski]
[Źródło: MZD Toruń, www.torun.pl]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama