Mój Toruń: Główna » Aktualności » Mistrzowie zagrali w Toruniu

Mistrzowie zagrali w Toruniu 

Mistrzowie zagrali w Toruniu

Zakończył się Finał Międzynarodowej Ligi Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych SENI Cup. Mistrzowie piłki nożnej, którzy na przekór własnym słabościom realizują swoje sportowe pasje, spędzili w Toruniu trzy dni. Do naszego miasta przyjechało 30 drużyn z 6 europejskich Państw – Litwy, Łotwy, Czech, Ukrainy, Rosji i z Polski. Są to zespoły, które zwyciężyły w turniejach kwalifikacyjnych organizowanych w Polsce i za granicą.

Finał już po raz czwarty obywał się w Toruniu. Tradycyjnie, Uroczyste Otwarcie Ligi odbyło się na toruńskiej Starówce. Jeszcze przed częścią oficjalną wszyscy piłkarze zebrali się na Starym Rynku. Towarzyszyli im clowni, kuglarze, bębniarze i szczudlarze, którzy rozdawali spacerowiczom kolorowe gadżety.

Janusz Chomontek – 17-krotny rekordzista Księgi Guinessa w żonglowaniu piłką poprowadził paradę Uczestników Ligi, kuglarzy i clownów ulicami Starówki w kierunku Fosy Zamkowej. Tam odbyło się Uroczyste Otwarcie Ligi oraz Wieczór Mistrzów. Każdy, kto przyszedł do Fosy, mógł podziwiać występy mistrzów świata tańca nowoczesnego z zespołu FIX, Al-Fatnujah – mistrzów polskiego beatboxu oraz Janusza Chomontka. Janusz Chomontek odbijał piłkę najróżniejszymi częściami ciała, ze stoickim spokojem wykonując różne akrobacje, natomiast beatboxeszy z Al.-Fatnujah wykonywali akrobacje własnymi ustami, wydobywając przy tym niewiarogodne dźwięki.

W kolejnych dniach odbyły się rozgrywki finałowe Ligi SENI Cup. Oprócz meczów piłkarskich, na stadionie MOSiR było wiele dodatkowych atrakcji. Janusz Chomontek prowadził warsztaty żonglowania piłką i każdy mógł nauczyć się tej trudnej sztuki od samego mistrza. Można było obejrzeć też występy Marka Borna, który żonglował nawet pięcioma dużymi piłkami jednocześnie, oraz występy chearleaderek, które dopingowały piłkarzy do gry.

Ostatniego dnia poznaliśmy pięć zwycięskich drużyn. Jest ich aż tyle, bo drużyny są dzielone na pięć grup sprawnościowych, w zależności od poziomu swoich możliwości. Dzięki temu każdy ma szansę zmierzyć się z równymi sobie i wszyscy mają jednakowe szanse na zwycięstwo. W najsilniejszej grupie – A wygrała drużyna z Jaromina, w grupie B z Riazania, w grupie C z Lipska, w grupie D z Miedar, a w grupie E z Łagiewnik.

Organizatorzy podkreślają jednak, że zwycięzcami są tak naprawdę wszyscy, bez względu na to, które miejsce zajęli. Wszyscy Uczestnicy przezwyciężyli przecież własne słabości.

W tym roku Turniej Finałowy SENI Cup został objęty honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki RP – Pana Mirosława Drzewieckiego oraz Prezydenta Miasta Torunia – Pana Michała Zaleskiego.

Organizator: Stowarzyszenie na Rzecz Opieki Długoterminowej i Pomocy Społecznej „Dom Pod Słońcem”

Partner: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A.

Wsparcie: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Miasta Torunia

[MT]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama