Mój Toruń: Główna » Aktualności » Muzykalne pociechy

Muzykalne pociechy 

fke[1]

Coraz bardziej zauważalna staje się ostatnio potrzeba kierowania wczesnym rozwojem dzieci. Powstaje wiele klubów dla maluszków, które proponują rozliczne zajęcia i przekonują o ich atrakcyjności. Niestety często są to działania eksperymentalne i nie do końca przemyślane.

Warto wybrać oferty, które zostały już przetestowane, nie tylko w Polsce, ale stały się podstawą pracy pedagogów na całym świecie. Z tego względu polecamy spotkania, które już od ponad trzech lat odbywają się w naszym mieście. Są to zajęcia umuzykalniające dla niemowląt i małych dzieci oparte na teorii nauczania muzyki profesora Edwina Eliasa Gordona.

Gordon jest wybitnym psychologiem, muzykiem oraz pedagogiem. Całą swoją pracę naukową poświęcił efektywnemu oraz przystępnemu nauczaniu dzieci muzyki. Instruktorzy Fundacji Kreatywnej Edukacji, którzy mieli okazję osobiście poznać Profesora i jego metody pracy zostali wręcz zarażeni Jego sposobem myślenia o nauczaniu. Poprzez muzykę uwrażliwiają na sztukę i rozwijają ogromny potencjał poznawczy małego człowieka, który właśnie w wieku wczesnego dzieciństwa jest szczególnie otwarty na przyjmowanie wzorców z otoczenia. Powinny być to wzorce pozytywne i w najwyższym stopniu poprawne.

W zajęciach dzieci uczestniczą wraz z rodzicami, ponieważ to właśnie oni są dla nich największym autorytetem. Aktywność dziecka oparta jest na naśladownictwie i spontanicznych reakcjach, dlatego właśnie tak ważna jest współpraca ze środowiskiem rodzinnym. Często na zajęciach nie możemy zaobserwować postępów u naszych podopiecznych, którzy mogą wydawać się biernymi odbiorcami, za to w domu powtarzają całe motywy tonalne i rytmiczne. Nie zmuszamy dzieci do śpiewania i rytmizowania, ponieważ ma być to ich spontaniczna reakcja na odbiór muzyki. Efekty u jednych pojawią się już na kilku pierwszych zajęciach u innych po kilku miesiącach, ale zbierany przez ten czas słownik muzyczny u każdego będzie się regularnie rozwijał. Tak samo jak z nauką mowy jest z nauką muzyki. Najpierw słuchamy rozmów z otoczenia, uczymy się pojedynczych słów, dochodzimy do rozumienia pojęć i dopiero wtedy możemy budować proste zdania. A więc podstawą jest osłuchiwanie z różnym materiałem muzycznym, tak aby dostarczyć dziecku wielu ,,słów” czyli motywów tonalnych i rytmicznych.

Fundacja Kreatywnej Edukacji jest jedyną organizacją na terenie Torunia zajmującą się profesjonalnie rozwojem muzycznym niemowląt i małych dzieci. Obecnie zajęcia Fundacji odbywają się we wtorki w Klubie Vademecum przy ulicy Ligi Polskiej 5, gdzie cieszą się sporym zainteresowaniem. Instruktorzy FKE prowadzą zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku 0-3 lat, a także zbierają zapisy do grupy 3-5 lat.

Więcej informacji o zajęciach na stronie www.fundacjakreatywnejedukacji.org

 

[MT]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama