Mój Toruń: Główna » Aktualności » MZK likwiduje 4 linie autobusowe

MZK likwiduje 4 linie autobusowe 

Autobus MZK
Zmiany, o których donosiliśmy już wcześniej, dotyczące nowych opłat za przejazdy komunikacją miejską w Toruniu, zostały ostatecznie zatwierdzone przez Radę Miasta i wejdą w życie z dniem 1 lutego 2009 roku. Poza wspominaną przez nas podwyżką cen biletów jednorazowych oraz próbą zachęty do kupowania tzw. “sieciówek”, a więc biletów na wszystkie linie autobusowe …

 

… i tramwajowe dzienne w granicach administracyjnych miasta, Rada przegłosowała jeszcze jedną istotną zmianę – od lutego likwidacji ulegną cztery linie autobusowe, a jedna zostanie poważnie skrócona. Powód? Oczywiście – pieniądze.

Możemy jednak uspokoić wszystkich Torunian – zniesione kursy to autobusy jeżdżące poza miasto, do miejscowości znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Torunia. Będą to więc linie numer 24 (do Grębocina i Papowa Toruńskiego), 25 (do Rogówka, Gronowa i Grębocina), 35 (do Lubicza) oraz 37 (do Gronowa). Kurs linii numer 23 będzie od lutego kończył się na moście na Drwęcy.
Oznacza to, że od przyszłego miesiąca MZK straci dość pokaźną ilość pasażerów, a co za tym idzie, całkiem znaczącą sumę pieniędzy, jaka rocznie zasilała budżet miejskiego przewoźnika. Należy bowiem zaznaczyć, że z miejscowości tych dojeżdżały nie tylko osoby dorosłe, które znalazły w Toruniu zatrudnienie, ale również dzieci i młodzież szkolna, uczęszczająca do miejskich placówek.
MZK tłumaczy jednak, że autobusy, które do tej pory kursowały na likwidowanych liniach, zasilą tabor obsługujący trasy miejskie. Należałoby się więc spodziewać zwiększenia częstotliwości kursowania przepełnionych niejednokrotnie pojazdów wożących np. studentów na Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Szkoda tylko, że po wyższych kosztach.

 
Już niedługo z portalu MZK zniknie rozkład jazdy autobusów linii nr 35

Na szczęście dla mieszkańców Lubicza, tamtejsze władze znalazły już wyjście z trudnej sytuacji. Od lutego po Lubiczu kursować będą autobusy firmy Mobidis, która świadczy już podobne usługi np. w sąsiedniej Bydgoszczy. Sami pasażerowie nie powinni odczuć większych zmian. Cena biletu wynosić będzie bowiem 2,40 zł w granicach Lubicza lub Torunia (a więc tyle, ile nowa cena zatwierdzona przez Radę Miasta) albo 4,80 zł po przekroczeniu granic. Przewidziano również ulgi podobne do tych, które stosuje Miejski Zakład Komunikacji. Bilety miesięczne będzie można nabyć na terenie Lubicza Górnego lub na pl. Świętej Katarzyny, gdzie ulokowany będzie końcowy przystanek autobusów tej linii. Dodatkowo planuje się zwiększenie ilości autobusów obsługujących to połączenie, co powinno wpłynąć na poprawę komfortu dojazdu do pracy czy szkoły.
Za to wszystko Lubicz zapłaci jednak o wiele mniej, niż żądał MZK. Jak donoszą “Nowości”, umowa z Mobidisem opiewa na kwotę 800 tys. złotych, co jest sumą mniejszą aż o 600 tys. zł od propozycji toruńskiego przewoźnika.

Możliwe, że w ślad za Lubiczem pójdą również inne podtoruńskie miejscowości. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania są ogromne oszczędności oraz uniezależnienie się od MZK. Czas pokaże, czy Miejski Zakład Komunikacji nie będzie musiał podjąć rynkowej rękawicy konkurencji.

[Źródło: Nowości]
[Kamil Zagrabski]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama