Mój Toruń: Główna » Aktualności » Na rowerach obwieszczą wiosnę

Na rowerach obwieszczą wiosnę 

rowerowa masa krytyczna

Zasady są proste, wystarczy o określonej godzinie stawić się ze swoim rowerem na wyznaczonym miejscu i wraz z grupą kilkudziesięciu amatorów dwóch kółek przejechać zaplanowaną wcześniej trasę. Tak w skrócie przedstawić można Rowerową Masę Krytyczną, organizowaną kilka razy do roku przez Stowarzyszenie Rowerowy Toruń.

Nie tak dawno mogliśmy być świadkami przejazdu rowerzystów przez miasto w dzień finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a już sobotę,  21 marca, odbędzie się kolejna Rowerowa Masa Krytyczna, tym razem z okazji pierwszego dnia kalendarzowej wiosny.

Toruńska Masa różni się jednak od tej, której definicję możemy chociażby odnaleźć na stronach Wikipedii. Nie jest to już niekontrolowany, w pełni spontaniczny, przejazd olbrzymiej ilości rowerzystów, który utrudnia ruch innych użytkowników dróg. Tradycja organizowania Mas Krytycznych, jako swojego rodzaju manifestacji i próby zwrócenia uwagi włodarzy miast na problem przeszkód, na jakie natrafiają osoby wykorzystujące do codziennej komunikacji rowery, sięga roku 1992. Dziś Masy organizowane są w wielu miastach całego świata. Przez niemal 17 lat istnienia idea Mas Krytycznych była jednak modyfikowana. Takiej zmiany dokonało między innymi stowarzyszenie Rowerowy Toruń.

Uregulowało ono zasady Masy. Nieformalny ruch zyskał miano zupełnie legalnej akcji, która zdobyła nie tylko akceptację społeczną, ale również pomoc ze strony policji, ubezpieczającej przejazd rowerzystów ulicami Torunia. Nie zmieniło się jednak podstawowe przesłanie imprezy oraz jej cykliczność, choć dniem Masy ma być nie piątek, jak wynika to z tradycji, lecz sobota, co znacznie ułatwia zebranie większej liczby uczestników oraz nie jest tak uciążliwe dla innych.

Tegoroczna Masa rozpocznie się o godzinie 15.00 na Rynku Nowomiejskim, a jej uczestnicy przejadą kolejno ulicami: Ślusarską, Wielkimi Garbarami, Piernikarską, Św. Jakuba, Wolą Zamkową, Dobrzyńską, Placem Pokoju Toruńskiego, Chrobrego, Towarową, Batorego, Bażyńskich, Grudziądzką, Sz. Chełmińską, Al. Solidarności i Chełmińską, aby ostatecznie dotrzeć na Stary Rynek. Łączna długość trasy to około 7,5 km. Po raz pierwszy rowerzyści odwiedzą  Dębową Górę. Jak można przeczytać na stronie www.rowerowytorun.com.pl będzie to miało podwójne znacznie – zaznaczony zostanie nie tylko problem braku infrastruktury umożliwiającej bezpieczne poruszanie się rowerem, ale również, a może w szczególności, opłakany stan ulic.

Choć do Wiosennej Masy pozostało już tylko kilka dni, organizatorzy wciąż namawiają do jej reklamowania, poprzez rozwieszanie przygotowanych plakatów oraz rozdawanie ulotek, które pobrać można ze strony:

http://rowerowytorun.com.pl/masa_03_09/
[Kamil Zagrabski]

 

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama