Mój Toruń: Główna » Aktualności » Na Starym Rynku będzie trawnik

Na Starym Rynku będzie trawnik 

śniadanie na trawie Toruń

Na jeden dzień Stary Rynek zamieni się w ogromny trawnik i każdy będzie mógł wziąć udział w niecodziennym pikniku, a wszystko to z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego. Już po raz drugi Urząd Miasta wraz z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju dadzą Torunianom możliwość spędzenia kilku chwil na “łonie natury” w miejscu, w którym królują brukowe płytki i gotycka architektura.

To doskonała okazja do mówienia o roli, jaką odgrywa w naszym życiu środowisko i wpływie na nie działalności ludzkiej, toteż organizatorzy postarają się nakłonić nas do zmiany codziennych przyzwyczajeń na rzecz zachowań bardziej przyjaznych naturze.

Obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego zainaugurowane zostaną 5 czerwca koncertem samby i pokazem reklamy społecznej. Sobotni poranek 6 czerwca przywita natomiast mieszkańców miasta zieloną murawą w samym centrum Torunia. Już od 9.00 rano będzie można odpocząć po przepracowanym tygodniu, zregenerować siły przed nauką do sesji letniej czy zwyczajnie zjeść śniadanie w nieco odmiennych niż zazwyczaj okolicznościach. Dla tych, którym nie będzie chciało się przygotować piknikowego koszyka, przygotowano również kiermasz tzw. żywności ekologicznej, a więc uzyskanej z produktów będących wynikiem uprawy bez użycia środków chemicznych. Imprezie towarzyszyć będzie muzyka, pokazy mody oraz stoiska edukacyjne.

Warto zauważyć, że scena oraz większość rekwizytów wykorzystanych podczas święta będzie wykonanych z materiałów poddanych recyklingowi, które uzyskano z ubiegłorocznego Szczytu Klimatycznego odbywającego się w Poznaniu.

śniadanie na trawie Toruń

Nie lada atrakcją będzie także “żywa biblioteka”. Jej pomysłodawcy postanowili w sposób dosłowny sięgnąć do źródeł wiedzy i zamiast książek zgromadzić ekspertów z wielu dziedzin. których będzie można “wypożyczyć”. Taka rozmowa ze znawcami tematu z pewnością pozostanie w pamięci na dłużej niż informacje wyczytane w tradycyjnych książkach, a i wszelkie wątpliwości będzie można wyjaśnić na miejscu, zamiast szukać kolejnych opracowań.

Na pamiątkę uczestnicy pikniku zostaną uwiecznieni na fotografii z podnośnika, na której utworzą oni symbol tlenu. W czasie zabawy wybita zostanie również moneta upamiętniająca obchody. Ponadto dwa toruńskie drzewa – dąb rosnący niedaleko fontanny Cosmopolis i lipa z cmentarza żydowskiego u zbiegu ulic Antczaka i Puławskiej, otrzymają od Rady Miasta imiona: odpowiednio “Dąb astronomii” oraz “Lipa Rabina Kaliszera”. Szkoda jedynie, że na pamiątkę święta nie postanowiono pozostawić trawnika. Kopernik by się nie obraził.

[Kamil Zagrabski]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama