Mój Toruń: Główna » Aktualności » Nadchodzi Skyway 2010

Nadchodzi Skyway 2010 

SkyWay 2010 Toruń

Artyści z wielu krajów świata zmienią gotycki Toruń w świetliste widowisko. To właśnie w mieście rodzinnym Kopernika, w ostatnich dniach sierpnia odbędzie się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway. Stare Miasto zostanie zamienione w jeden, wielki, artystyczny Układ Słoneczny.

Festiwal promuje też ideę „Wszechświata kultury”, która prowadzi Toruń do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Nad całością spraw organizacyjnych festiwalu Skyway ’10 pieczę trzyma Miejska Instytucja Kultury Toruń 2016, koordynująca starania Torunia o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, sam festiwal jest zaś częścią promocji idei „Wszechświata Kultury”. To właśnie ona jest osią przewodnią toruńskiej kandydatury.

Między 26 a 28 sierpnia 2010 roku centrum wszechświata znajdzie się w Toruniu — miasto, rozświetlone instalacjami artystów z całego świata, już po raz drugi będzie gospodarzem Festiwalu Skyway” — mówi Mario Caeiro, portugalski kurator sztuki i dyrektor programowy festiwalu. Jak uczy doświadczenie pierwszej edycji, Skyway odmieni oblicze Starego Miasta Torunia, zamieniając najbardziej charakterystyczne budynki w wielki Układ Słoneczny.

„Przez swój monumentalny charakter budowle te stworzą nową, ciekawą przestrzeń, a zgromadzeni w niej ludzie będą nie tylko obserwatorami, ale także uczestnikami tego niezwykłego wydarzenia” — dodaje Caeiro. Artystyczne instalacje świetlne uzupełni program edukacyjny w miejscach publicznych, który będzie poświecony niebu i promocji astronomii, przybliży również wszystkim uczestnikom festiwalu mitologiczne odzwierciedlenie poszczególnych planet systemu słonecznego.

Organizatorzy przygotowują dodatkowe atrakcje. W tym roku nie zabraknie koncertów, pokazów filmowych czy prelekcji. Festiwal ma dać torunianom możliwość „zwiedzania” Układu Słonecznego i stać się swego rodzaju wyjątkową podróżą multimedialną.

Kuratorem festiwalu — tak samo jak w ubiegłym roku — jest Mario Caeiro, portugalski artysta i wykładowca akademicki wspierany przez asystentkę, Patricię Craveiro Lopes. Oboje mają bogate doświadczenie w tworzeniu świetlnych instalacji — to oni koordynowali festiwal światła w Lizbonie „Luzboa”, imprezę która na stałe zapisała się w kulturalnym kalendarzu Portugalii i pamięci tamtejszych krytyków sztuki.

Tegoroczna edycja toruńskiego festiwalu będzie gościć wielu międzynarodowych artystów. Nie zabraknie na przykład grupy „Ocubo”, której zeszłoroczna projekcja na Kościele Św. Ducha zachwyciła publiczność. Tym razem ich wizja dosięgnie przestrzeni Zamku Krzyżackiego, a praca zostanie poświęcona Saturnowi.

Z artystów którzy pierwszy raz pojawią się w Toruniu na pewno wymienić trzeba kolektyw „Favela Chic”. To międzynarodowa grupa (Brazylia / Francja / Wlk. Brytania), której nie da się w jakikolwiek sposób zaszufladkować. Artyści na stałe prowadzą dwa „kluby” w Londynie i Paryżu, w których można stać się świadkiem niekonwencjonalnych akcji artystycznych. Cyganeria i cyrkowość połączona z wyrazistymi przesłaniami artystycznymi zjednała grupie rzeszę przyjaciół na całym świecie. Podczas festiwalu Skyway ’10 kolektyw ma zamiar na trzy dni opanować „Pokój z Kuchnią” w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, zmieniając tę przestrzeń w niekończące się marsjańskie „red party”.

Kuratorzy założyli poświecenie w ramach tegorocznej edycji Skyway większej przestrzeni dla udziału lokalnych artystów. I tak grupa toruńskich artystów kierowana przez Stefana Kornackiego i wspierana muzyką Jerzego Mazzola, przybliży widzom, poprzez swoją instalację, neon toruńskiego, PRL-owskiego supersamu „Universam”. Premiera tej instalacji przygotowana została specjalnie na Skyway ’10. To kolejny odratowany neon przedstawiany specjalnie na Skyway. W ubiegłym roku na festiwalu prezentowana była subtelna instalacja „Kosmos”, również oparta o PRL-owski neon.

Organizatorzy będą tez współdziałać z toruńskimi artystami związanymi z Instytutem B61, Teatrem Wiczy i Wydziałem Sztuk Pięknych. Ciekawostką może być również nawiązanie współpracy z obserwatorium w Piwnicach, w którym — na co organizatorzy bardzo liczą — znaleźć się może kolejny festiwalowy punkt.

Oczywiście, wymienieni wyżej artyści to tylko mała część długiej listy twórców, tak polskich, jak i zagranicznych, którzy wezmą udział w tym spektakularnym wydarzeniu. Jedno jest pewne, sierpniowy efekt ich pracy będzie robił wrażenie!

[MT]

[Torun2016.eu]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama