Mój Toruń: Główna » Aktualności » Nie będzie setnych urodzin…

Nie będzie setnych urodzin… 

prof Elżbieta Zawadzka

Rankiem 10 stycznia zmarła kobieta-legenda, jedna z “cichociemnych”, kurierka Armii Krajowej – generał brygady Elżbieta Zawacka. O heroicznej Toruniance pisaliśmy już przy okazji wydania książki “11 dzielnych ludzi”, do których zaliczył panią generał Narodowy Dom Kultury. Za nieco ponad dwa miesiące w mieście miały odbyć się huczne obchody setnych urodzin Elżbiety Zawackiej.

Dopiero co udało się utworzyć komitet organizacyjny, który miał przygotować tę uroczystość, a już trzeba rozpocząć przygotowania do pogrzebu…

Odbędzie się on w sobotę 17 stycznia i zostanie przeprowadzony zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Honorowa Obywatelka Torunia spocznie obok innych zasłużonych dla miasta osób, takich jak Wanda Szuman, prof. Wilhelmina Iwanowska i prof. Artur Hutnikiewicz,  na cmentarzu św. Józefa przy ulicy Gałczyńskiego. Będzie to pogrzeb na miarę osoby, którą pożegnamy. Prócz władz miasta oraz mieszkańców, Elżbietę Zawacką pożegna także Wojsko Polskie, żołnierze Armii Krajowej, przedstawiciele związków kombatanckich oraz organizacji harcerskich i reprezentacja władz RP. Wśród nich będą m.in. Władysław Stasiak,  Władysław Bartoszewski, Waldemar Strzałkowski, Maria Dmochowska, Andrzej Przewoźnik, Janusz Krupski, Andrzej Nowak, Jan Wyrowiński i Michał Wojtczak.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 8.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, gdzie do godziny 10.45 wystawiona będzie trumna z ciałem jednej z dwóch polskich kobiet, które otrzymały stopień generała. O 11.00 w Ratuszu będzie miało miejsce oficjalne pożegnanie zmarłej przez zaproszonych gości honorowych. Modlitwę nad trumną zmówi ks. Andrzej Suski. Mieszkańcy będą mogli oglądać pożegnanie na telebimie, który stanie na Rynku Staromiejskim. Następnie, o godzinie 11.40, trumna zostanie odprowadzona w kondukcie żałobnym do katedry świętych Janów. W tej drodze towarzyszyć Elżbiecie Zawackiej mogą wszystkie poczty sztandarowe, które wyrażą taką wolę. Wystarczy tylko przyjść o godzinie 11.00 pod Ratusz Staromiejski. O 12.00 rozpocznie się msza żałobna, po której, o 13.30, uformuje się kondukt żałobny. Przeprowadzi on trumnę pani generał na miejsce spoczynku. Planowany jest przemarsz ulicami: Żeglarską, Chełmińską, al. Solidarności, Czerwoną Drogą, al. 700-lecia, Gałczyńskiego. Pogrzeb rozpocznie się o godzinie 14.00.

Każdy, kto chciałby złożyć swoje kondolencje, może to uczynić w siedzibie Fundacji Archiwum i Muzeum Pomorskiego AK i WSP przy ul. Podmurnej 93, gdzie wystawiona jest Księga Kondolencyjna.

[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama