Mój Toruń: Główna » Aktualności » Niedziela bez samochodu

Niedziela bez samochodu 

[knox_x / sxc]

W niedzielę, 22 września 2013 roku, obchodzimy „Europejski Dzień bez Samochodu”. Dzień wcześniej w sobotę 21 września, od godz. 10.00 do 14.00 na Rynku Nowomiejskim w Toruniu atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Czyste powietrze – Twój ruch! – to hasło przyświecające tegorocznym obchodom Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Badania pokazują, że im więcej w powietrzu zanieczyszczeń komunikacyjnych, tym krócej żyją osoby na stałe przebywające w takich warunkach. Wdychanie powietrza przesyconego pyłami i chociażby dwutlenkiem azotu przyspiesza powstawanie wielu chorób, z astmą i rakiem płuc na czele. Jednak spaliny mają negatywny wpływ nie tylko na ludzi, ale także na całe otoczenie – niszczenie warstwy ozonowej, kwaśne deszcze, zmiany klimatyczne, zmniejszająca się bioróżnorodność.

Każdy z nas może mieć swój udział w codziennym zapobieganiu degradacji środowiska w jakim żyjemy. Idea ETZT nawołuje do zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych. Do zastąpienia drogiego w utrzymaniu samochodu rowerem, środkami komunikacji miejskiej, czy najtańszą formą przemieszczania się – ruchem pieszym.

Urząd Miasta Torunia włącza się w ten apel i namawia mieszkańców, do wykorzystania ETZT i wypróbowania innego – alternatywnego środka transportu niż samochód. Zachęcać będzie, zwłaszcza w sobotę 21 września na Rynku Nowomiejskim w godzinach od 10.00 do 14.00, gdzie wraz z Komendą Miejską Policji i Komendą Straży Miejskiej przygotowano atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Straż Miejska na swoim stoisku zachęcać będzie do wzięcia udziału w konkursach dla najmłodszych, a dla dorosłych zostaną przygotowane informacje o działalności bardzo ważnego w strukturze Straży Miejskiej, ale wciąż mało znanego ekopatrolu. Jedną z atrakcji dla dorosłych będzie możliwość prowadzenia samochodu w tzw. alkogoglach. Na specjalnie przygotowanym placu manewrowym, dzięki alkogoglom, każdy będzie mógł zobaczyć jak niebezpieczne jest prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Dla dzieci strażnicy przygotowali puzzle, kolorowanki i wiele konkursów z nagrodami.

Ze środków budżetowych do realizacji zadań służących ochronie środowiska miasto zakupiło ekologiczną, hybrydową Toyotę Yaris. O godz. 11.30 zostanie ona przekazana Straży Miejskiej w Toruniu. Samochód będzie wykorzystywany do patrolowania starówki.

Natomiast Komenda Miejska Policji przygotowała coś dla amatorów dwóch kółek. Dla chętnych, którzy boją się o bezpieczeństwo swojego roweru, przewidziano stoisko, na którym będzie można rower oznakować. Oznaczenie to jest pomocne zwłaszcza w przypadku kradzieży sprzętu. Aby tego dokonać należy mieć ze sobą swoje „dwa kółka” i dowód zakupu, nabycia. Ponadto policjanci będą przygotowani, aby odpowiedzieć na każde pytanie w zakresie przepisów ruchu drogowego zarówno tych dotyczących kierowców samochodowych, jak i rowerzystów i pieszych.

Dla tych, którzy mimo wszystko są przyzwyczajeni do auta i nie chcą zrezygnować z jego praktycznych zalet, ale na sercu leży im dobro środowiska naturalnego – przygotowano pokaz pojazdów o napędzie hybrydowym.

Mieszkańcy, którzy będą chcieli dotrzeć na tą imprezę inaczej niż samochodem, będą mogli skorzystać z zabytkowego tramwaju, który w tych godzinach będzie kursował na trasie Motoarena-Olimpijska-Motoarena. Również z miłą atrakcją dla najmłodszych.

Wszystkich zaangażowanych rowerzystów w imieniu Stowarzyszenia Rowerowy Toruń zapraszamy wieczorową porą na Rowerową Masę Krytyczną, która tradycyjnie rozpocznie się o godzinie 20.00 na Rynku Nowomiejskim a wśród uczestników zostaną rozlosowane liczne nagrody.

22 września 2013 roku., tj. w Europejskim Dniu bez Samochodu, osoby będące właścicielami lub współwłaścicielami samochodów osobowych, posiadające ze sobą dowód rejestracyjny tego samochodu łącznie z dowodem tożsamości, samochód mogą zostawić w garażu i zgodnie z uchwałą Rady Miasta Torunia nr 431/12 z dnia 22 listopada 2012 r. skorzystać nieodpłatnie ze wszystkich środków transportu publicznego. Zapraszamy.


Idea Europejskiego Dnia Bez Samochodu, obchodzonego zawsze 22 września, powstała w 1998 r. we Francji. Dzień ten jest jednym z elementów międzynarodowej kampanii “Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu”. Celem akcji jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze.

Podróż samochodem nie zawsze musi być najlepszym wyborem. W wielu sytuacjach użycie samochodu powoduje więcej strat niż korzyści, a oszczędność czasu, komfort i opłacalność są pozorne. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście. Pokazuje, że istnieją alternatywne do jazdy samochodem sposoby przemieszczania się i że wcale nie musi się to wiązać z wielkimi wyrzeczeniami i obniżeniem jakości życia.

Dla zachęty warto przypomnieć, że podczas jazdy samochodem spalamy ok. 115 kcal/h, idąc pieszo z prędkością 6 km/h – ok. 250 kcal, a jadąc na rowerze – 300-600 kcal zależnie od prędkości.

[Urząd Miasta / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama