Mój Toruń: Główna » Aktualności » Ogródki letnie pod lupą MZD

Ogródki letnie pod lupą MZD 

[odor - sxc]

Miejski Zarząd Dróg przyjrzał się ogródkom letnim na terenie Zespołu Staromiejskiego. Pracownicy MZD sprawdzili czy handlowcy i restauratorzy rozstawili swoje obiekty w lokalizacji o którą wnioskowali, sprawdzana jest również zajmowana powierzchnia i ważność decyzji. – Skontrolowaliśmy 57 punktów. Kontrola wykazała, że w 12 przypadkach została zajęta większa powierzchnia niż ta, o którą wnioskowali restauratorzy – informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD.

Osoby, które zajmują pas drogowy bez odpowiedniego zezwolenia lub niezgodnie z wydaną przez MZD decyzją musza się liczyć z wysokimi karami. Dla przykładu: nielegalne zajęcie 15 m2 pod ogródek letni na Rynku Staromiejskim przez okres siedmiu dni, kosztować będzie 420 zł. Za takie samo zajęcie pasa, tyle że z zezwoleniem zapłaci jedyni 42 złote. MZD zapowiada kolejne kontrole.


Ustawienie ogródka letniego wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń i dokumentów. Zezwolenie na zajęcie pasa drogowego pod ogródek letni wydaje MZD. Decyzja wydawana jest w oparciu o wniosek, do którego należy załączyć mapkę lokalizacyjną, decyzję Miejskiego Konserwatora Zabytków, opinię BTCM i Straży Pożarnej (lecz tylko w przypadku nowych lokalizacji lub większej powierzchni).

W zależności od lokalizacji ogródka, Miejski Zarząd Dróg pobiera opłatę za zajęcie pasa drogowego. Dla ogródków letnich i usług zlokalizowanych na Rynku Staromiejskim, Chełmińskiej, Różanej, Szerokiej i Królowej Jadwigi opłaty te wynoszą:
– za powierzchnię do 50m2-0,40 zł (za 1 m2 na dobę),
– za każdy kolejny m2 powierzchni powyżej 50 m2 do 100 m2-0,60 zł,
– za każdy kolejny m2 powierzchni powyżej 100 m2-0,70 zł.

Na pozostałych ulicach Starego Miasta (za wyjątkiem Rynku Nowomiejskiego) obowiązują następujące stawki:
-za powierzchnię do 50m2-0,30 zł (za 1 m2 na dobę),
-za każdy kolejny m2 powierzchni powyżej 50 m2 do 100 m2-0,40 zł,
-za każdy kolejny m2 powierzchni powyżej 100 m2-0,50 zł.

Preferencyjna stawka obowiązuje na Rynku Nowomiejskim. Za zajęcie pasa drogowego trzeba zapłacić od 0,15 zł do 0,25 zł za metr kwadratowy na dobę.

[MZD / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama