Mój Toruń: Główna » Aktualności » Oko w oko z nauką i sztuką

Oko w oko z nauką i sztuką 

Dni Nauki UMK

Antropologia, astronomia, astronautyka, biologia, chemia, dydaktyka, dziennikarstwo,  etnologia, filozofia, genetyka, informatyka, językoznawstwo, konserwacja zabytków, media optyka, religioznawstwo, rysunek – to tylko część z kilkudziesięciu dyscyplin nauki i sztuki, z których osiągnięcia zostaną zaprezentowane podczas 9 Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

W dniach od 23 do 26 kwietnia będzie można uczestniczyć w 170 imprezach, organizowanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Naukowe Torunia.

Celem toruńskiego festiwalu jest popularyzacja nauki i sztuki wśród mieszkańców miasta. Swoje osiągnięcia na tych polach prezentować będą nie tylko osoby związane z uniwersytetem, ale również firmy i instytucje, które w swojej pracy ocierają się o zdobycze naukowe lub są związane z szeroko rozumianą sztuką. Przez cztery dni festiwalu mieszkańcy będą mieli niezwykłą okazję zajrzenia w miejsca, w których do tej pory być może nigdy nie byli. Otworem będą stały dla nich laboratoria i warsztaty. Organizatorzy chcą w ten sposób przybliżyć gościom imprezy mechanizmy rządzące codziennym życiem, których ciągle jesteśmy świadkami, a z których genezy często nie zdajemy sobie sprawy.

Podczas festiwalu odbędzie się także konkurs dla młodzieży szkolnej pod znaczącym tytułem: „Czy można zaprosić do konkursa?” – turniej poprawności językowej. Weźmie w nim udział 10 drużyn z toruńskich podstawówek i gimnazjów, które staną do zadań językowych przygotowanych przez organizatorów. Zakres wiedzy nie będzie wykraczał poza „Słownik poprawnej polszczyzny” pod red. W. Doroszewskiego oraz „Nowy słowniku poprawnej polszczyzny” pod red. A. Markowskiego. Termin zgłaszania drużyn upływa 18 kwietnia.

Festiwal cieszył się do tej pory niesłabnącą popularnością. Co roku uczestniczy w nim wiele osób. Zeszłoroczna edycja, choć uboższa o dwadzieścia imprez, zgromadziła około 30 tysięcy widzów. Duże zainteresowanie, jakie wzbudza to wydarzenie, zawdzięcza się głównie ogromnemu zróżnicowaniu prezentowanych treści. Tak wiele dyscyplin naukowych sprawia, że każdy odnajdzie wśród nich przynajmniej jedną, która go zaciekawi.

Jego idea doskonale wpisuje się w profil miasta kreowany przez władze – ośrodka akademickiego stojącego nauką i sztuką, tak tradycyjną (wciąż żywe hasło „Gotyk na dotyk”) jak i współczesną (prężna działalność CSW).

Więcej szczegółów dotyczących festiwalu oraz jego szczegółowy program można odnaleźć na stronie www.festiwal.torun.pl

[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama