Mój Toruń: Główna » Aktualności » Osiołek już jest – toruński pręgierz

Osiołek już jest – toruński pręgierz 

[Fot. Jan Mehlich / wiki]

Ma 1,5 m wysokości i 2 m długości, jest sympatyczny i uroczy, choć kiedyś służył do karania. Po 210 latach nieobecności na Rynku Staromiejskim stanął znów pręgierz w kształcie osiołka, którego pojawienie się zapowiadano jeszcze przed wakacjami. 12 października wstęgę z grzbietu zwierza zdjęli wspólnie: prezydent Michał Zaleski, przewodniczący rady miasta Waldemar Przybyszewski oraz Benon Frąckowiak – główny inicjator powrotu osiołka.

Odsłonięciu metalowego kłapoucha towarzyszył niezwykły spektakl – oto na Rynku Staromiejskim pojawiły się postacie, które odegrały ważną rolę w historii miasta: Wielki Mistrz Krzyżacki Herman von Salza, Mikołaj Kopernik, Henryk Stroband – XVI-wieczny burmistrz Torunia, Samuel Bogumił Linde oraz toruński Flisak i mieszczka Katarzyna – wszyscy oni rozegrali partię kości, w wyniku której, ku uciesze zgromadzonego tłumu, na ostro zakończony grzbiet osiołka trafił Wielki Mistrz Krzyżacki.

Osiołek / Pręgierz - [Fot. Jan Mehlich / wiki]

Osiołek / Pręgierz – [Fot. Jan Mehlich / wiki]

Osiołkowy pręgierz w ciągu zaledwie tygodnia swego istnienia wzbudził ogólny zachwyt zarówno torunian, jak i turystów. I choć kosztował 40 tys. zł, to trzeba przyznać, że nie są to pieniądze wydane na marne, bo dzięki niemu Starówka stała się jeszcze bardziej urokliwa.

 

Toruński Osiołek - [Fot. Bonjoure / wiki]

Toruński Osiołek – [Fot. Bonjoure / wiki]

[MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama