Mój Toruń: Główna » Aktualności » “Pełno kultury” czyli XVII finał Wielkiej Orkiestry w Toruniu

“Pełno kultury” czyli XVII finał Wielkiej Orkiestry w Toruniu 

WOśp Toruń
Już po raz siedemnasty zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Oczywiście orkiestrowiczów nie zabraknie także w Toruniu. Jak głoszą zapowiedzi na stronie internetowej sztabu głównego WOŚP w Toruniu, tegoroczny finał ma być prawdopodobnie największy w historii miasta.

 

W tym roku, po wielu konsultacjach ustalono, że tematem Wielkiej Orkiestry w całej Polsce będzie wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci. Choć nie brak w kraju doskonale wyszkolonych fachowców, którzy znają się na onkologii dziecięcej, to wciąż za mało jest środków niezbędnych do finansowania leczenia maluchów chorych na nowotwory. Zbliżający się finał Orkiestry ma tę sytuację zmienić.

Tymczasem jeszcze niedawno w mediach można było słyszeć informacje, że organizacja XVII Finału WOŚP w Toruniu stoi pod znakiem zapytania, ponieważ brakowało sztabu organizacyjnego. Na szczęście w ostatnich dniach listopada udało się wybrać nowego szefa sztabu. Został nim Łukasz Wróblewski, znany głównie ze swojej działalności w toruńskim stowarzyszeniu “Wyborcy”, którego celem jest sprawowanie kontroli nad wywiązywaniem się z wyborczych obietnic przez polityków naszego regionu.
Doświadczenie zdobyte w “Wyborcach” pozwoliło dwudziestoczteroletniemu dziś studentowi politologii na sprawne rozpoczęcie działań organizacyjnych związanych z Wielką Orkiestrą. Warto jednak zaznaczyć, że prócz sztabu głównego w Toruniu działać będą jeszcze dwa sztaby. Na Skarpie setka wolontariuszy będzie kwestować na rzecz sztabu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3. Następnych stu wolontariuszy związanych jest ze sztabem przy Szkole Podstawowej nr 1, który zarejestrowany był w Toruniu jako pierwszy.

Podczas Orkiestry nie zabraknie także Rowerowej Masy Krytycznej. Oby niskie temperatury nie wpłynęły na liczbę jej uczestników.
Podczas Orkiestry nie zabraknie także Rowerowej Masy Krytycznej.
Oby niskie temperatury nie wpłynęły na liczbę jej uczestników.

Mimo że jeszcze miesiąc temu toruński finał był w powijakach, to dziś wiadomo, że nie zabraknie podczas niego wielu atrakcji. Od strony muzycznej niezapomniane wrażenia zapewnią takie zespoły jak Rejestracja, Butelka, CT, Hellodorado, Mech i Mordercy P. “Na deser” pozostawiono Tymona Tymańskiego, który pojawi się na toruńskiej scenie po godzinie 20.00, o której rozpocznie się tradycyjne światełko do nieba.
Atrakcje przygotowało także Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie będą miały miejsce warsztaty dla najmłodszych mieszkańców Torunia.
Nie można również zapomnieć o edukacyjnym aspekcie finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomiędzy 10.00 a 13.00 na Rynku Staromiejskim zorganizowany zostanie pokaz ratownictwa medycznego oraz pokaz Straży Pożarnej. Poza tym zapraszamy również na spotkanie z wolontariuszami, którzy opowiedzą nam o coraz popularniejszej w Polsce dogoterapii.
Gwoździem programu będzie jednak “Wielka Ściskawa”. Akcja rozpocznie się o godzinie 13.30 i potrwa pół godziny. W tym czasie organizatorzy planują “upchnąć” w wielkim sercu rekordową liczbę osób. Pamiętajmy jednak, że w 2005 roku  w toruńskim sercu udało się zmieścić aż 479 osób. Od tamtej pory rekordu nie pobito.

Nie zabraknie również corocznych licytacji, z których dochód przeznaczony zostanie na pomoc dzieciom z chorobami onkologicznymi. Z ciekawszych należy wymienić np. licytację koszulki z autografem Mariusza Czerkawskiego oraz dwóch koszulek z podpisami Ryszarda Rynkowskiego. Pieniądze zbierane będą także w specjalny “Wesołym Tramwaju”, który będzie kursował po liniach tramwajowych numer 1 i numer 4. Przejazd nim nie wymaga skasowania biletu, w zamian można jednak wesprzeć kwestujących w pojeździe wolontariuszy.

Wszystkich Torunian serdecznie zapraszamy na XVII już finał Wielkiej Orkiestry oraz zachęcamy do zaangażowania się w zbiórkę pieniędzy.

[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama