Mój Toruń: Główna » Aktualności » Piernikowa Aleja

Piernikowa Aleja 

Aleja Piernikowa

Któż z nas nie słyszał o Alei Gwiazd w Hollywood, gdzie tablice pamiątkowe w kształcie gwiazdy posiadają największe osobistości związane ze światowym kinem? Jednak i “Polacy nie gęsi” i swoje Aleje mają, można by rzec, parafrazując Mikołaja Reja. Obok znanych na cały kraj Alei we Władysławowie, na której uwiecznione są sławy polskiego sportu, czy Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu, warto pamiętać o toruńskiej Piernikowej Alei Gwiazd …

… którą wyróżnia już sam fakt, że zamiast gwiazd pamiątkowe tablice mają kształt najpopularniejszych pierników rodem z “Grodu Kopernika” – katarzynek.

Tradycją się stało, że co roku Urząd Miasta wskazuje dwie osoby związane z Toruniem, które zasłużyły sobie na posiadanie własnej katarzynki ze swoim autografem. Również w tym roku, prezydent miasta Michał Zaleski, podczas balu noworocznego, uroczyście ogłosił nazwiska osób, których podpisy ozdobią mosiężne pierniki na Starym Rynku. Będą to Rafał Bryndal oraz Łukasz Pawłowski.

Rafał Bryndal to czterdziestodziewięcioletni dziś satyryk, dziennikarz radiowy i autor tekstów, głównie kabaretowych. Związany z Toruniem już w młodości, uczęszczał do liceum im. Mikołaja Kopernika, aby potem bez powodzenia zdawać na medycynę. Udało mu się jednak dostać na Uniwersytet Mikołaja Kopernika na kierunek prawa. Tam tez rozpoczął swoją przygodę ze sceną rozrywkową, zakładając i aktywnie działając w studenckim kabarecie “I z Poznania i z Torunia”, z którym zdobył nawet pierwszą nagrodę na przeglądzie kabaretów PAK-a w Krakowie. Prawa jednak nie ukończył i wyjechał do Kanady. Po powrocie rozpoczął współpracę z Radiem Zet. To ona pozwoliła mu na osiągnięcie dzisiejszej sławy, jego “Rozmowy rolowane” cieszyły się ogromną popularnością. Rafał Bryndal ma za sobą również epizod aktorski. W filmie “Jasne błękitne okna” zagrał jako prowadzący talk-show. Podkładał także głos do filmu “Horton słyszy Ktosia”. Obecnie na stałe współpracuje z “Wprost” oraz pisze limeryki, które wydał w tomiku “Święty Mikołaj, krawiec i Kutno”. Do ciekawostek należy zaliczyć również jego członkostwo w Partii Dobrego Humoru.

Drugą z uhonorowanych w wyjątkowych sposób osób jest Łukasz Pawłowski. Urodzony w Toruniu w 1983 roku wioślarz zdobył na ostatnich igrzyskach w Pekinie srebrny medal w turnieju czwórek bez sternika wagi lekkiej. Przygodę z wielkim sportem rozpoczął jednak już w 2001 roku, kiedy to w wieku 18 lat zajął 15 pozycję na Mistrzostwach Świata juniorów w dwójce podwójnej. Dwa lata później nie dał już szans konkurencji i wygrał Młodzieżowe Mistrzostwa Świata. Niezwykle udany dla tego młodego olimpijczyka był rok 2006, kiedy to zajął 3 miejsce w Pucharze Świata oraz w Mistrzostwach Świata, tym razem już w czwórkach wagi lekkiej bez sternika.

Katarzynki Rafała Bryndala i Łukasza Pawłowskiego zostaną wmurowane w towarzystwie tablic takich osobistości jak Aleksander Wolszczan i Grażyna Szapołowska (do których należą dwa pierwsze pierniki z 2003 roku) czy Leszek Balcerowicz lub Janina Ochojska, która tego zaszczytu dostąpiła rok temu. Uroczyste zamontowanie kolejnych katarzynek nastąpi w czerwcu, podczas obchodów Święta Miasta.

[Kamil Zagrabski]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama