Pilotaż budżetu partycypacyjnego
![[arroclint - sxc]](http://mojtorun.pl/wp-content/uploads/2013/04/ankieta-685x320.jpg)
Ponad 1,3 tysiąca ankiet dotyczących wyboru projektów, które mogą być zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego, złożyli torunianie w ciągu niespełna dwóch tygodni. Na głosowanie mają jeszcze tylko sześć dni. Na realizację zadań w ramach tegorocznego, pilotażowego budżetu partycypacyjnego przeznaczono 2 mln zł.
Lista zadań sporządzona została na podstawie wniosków zgłaszanych w czasie spotkań prezydenta Torunia z mieszkańcami, składanych do budżetu i wpływających na bieżąco. Łącznie było ich ponad 200, z czego wybrano 28 projektów, które można będzie całkowicie zrealizować jeszcze w tym roku. Z tego samego powodu na liście znalazły się pozycje, które miały gotową dokumentację.
Większość projektów dotyczy budowy dróg lokalnych, ale jest tam także propozycja budowy placu zabaw przy ul. Zbożowej, ścieżki rekreacyjnej w parku Glazja, wybiegu dla psów w okolicach fortu przy ul. Mocarskiego, miejsc parkingowych czy zagospodarowanie terenów zieleni. Widać z tego wyraźnie, że to drogi są dla torunian priorytetową potrzebą.
Teraz wybór zależy od torunian. Każdy może oddać głos na trzy wybrane projekty za pośrednictwem Internetu, a także poprzez wrzucanie ankiet do urn umieszczonych w punktach informacyjnych Urzędu Miasta Torunia oraz w salach obsługi interesantów w Wydziale Ewidencji i Rejestracji przy ul. Wały Gen. Sikorskiego 10 i w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40 w Toruniu (w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-17:00).
Głosowanie ruszyło 12 kwietnia 2013 r., kiedy to listę opublikowano na stronie www.torun.pl/2miliony. Torunianie niemal natychmiast przystąpili do dzieła. W ciągu zaledwie trzech pierwszych godzin od uruchomienia aplikacji złożono 120 ankiet, a po trzech dniach było ich 370.
Przypomnijmy, że głosowanie trwa do 30 kwietnia 2013 r. Każdy mieszkaniec może wypełnić tylko jedną ankietę. Nie musi przy tym podawać personaliów, a jedynie adres zamieszkania i PESEL. Lista projektów, które uzyskały największą liczbę głosów, zostanie opublikowana 10 maja. Zaraz potem będzie można przystąpić do ich realizacji. Doświadczenia zebrane podczas projektu pilotażowego wspomogą konstruowanie zasad budżetu partycypacyjnego na następne lata.
Pierwszą taką możliwość mieli w 1989 r. mieszkańcy brazylijskiego miasta Porto Alegre. Natomiast w 2000 r. budżet partycypacyjny zawitał do krajów Europy Zachodniej – m.in. Portugalii i Wielkiej Brytanii. Dziś włączanie mieszkańców do dzielenia części gminnych pieniędzy realizowane jest w około 100 samorządach w Europie. W Polsce procedurę wdrożył już m.in. Sopot i Poznań, a przymierza się Łódź. Toruń korzysta m.in. z doświadczeń tych miast. Na razie, w tym roku, wdrożony zostanie projekt pilotażowy, a w przyszłym roku budżet partycypacyjny zostanie wprowadzony.
[UM / MT]
zagłosowałam, ciekawe czy władza podejdzie do tego tematu na serio, mam nadzieję że nie zmarnowałam czasu
hehehe naiwna, wybory się zbliżają trzeba podkręcic lekko PR