Mój Toruń: Główna » Aktualności » Piotr Kraśko w Książnicy

Piotr Kraśko w Książnicy 

Pewnie jak każdy dwudziestopięcioletni reporter wyobrażałem sobie, że gdy znajdę się w jakimś niebezpiecznym miejscu – to nie tylko powstanie z tego świetny materiał, ale może dane mi będzie zrobić coś dobrego. Tak naprawdę dobrego. Uratować dziecko, które gdzieś zabłąka się pod ostrzałem, pomóc nosić rannych do karetki, dać wodę komuś kto umiera z pragnienia, itp. Jak bardzo głupio nie brzmiałoby to teraz – to wtedy naprawdę miałem taki plan” …

 

… w ten sposób swoją książkę pt. „Rok reportera” rozpoczął Piotr Kraśko, który spotka się z toruńskimi czytelnikami 31 marca o godzinie 19.00 w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

Tytuł książki jest wymowny – rok reportera to okres o wiele dłuższy niż 12 miesięcy, bo choć opisywane wydarzenia dzieli aż 12 lat, to sam autor, zatracając się w reporterskim fachu,  ma wrażenie, że od pierwszego do ostatniego z nich upłynęło znacznie mniej czasu.

„Rok reportera” to podróż przez wiele miejsc i rozmowy z wieloma ludźmi. Kraśko odwiedził Rwandę i Kongo targane walkami plemiennymi, Strefę Gazy i Zachodni Brzeg Jordanu – obszar nieudanej koegzystencji Palestyńczyków i Izraelczyków, Irak, w którym wciąż nie widać końca wojny oraz Tajlandię czy Stany Zjednoczone, regularnie nawiedzane przez niszczycielskie siły przyrody.
Obrazy przedstawiane w książce potrafią zdumiewać. Dopiero w obliczu opisanych nieszczęść człowiek może zrozumieć, do czego jest zdolny i do jakich okrucieństw jest się w stanie posunąć. Reportaże ukazują również rzeczywiste uczucia obserwatora, mające realny wpływ na sposób obrazowania. Zrozumiałe jest więc, że autorowi ciężko zdobyć się na pełen obiektywizm.
Książka jest jednak także opowieścią o tych, którzy codziennie pokazują nam odległy świat – o dziennikarzach, operatorach, całej telewizyjnej ekipie. To dokument pozwalający zrozumieć to, co dzieje się, zanim obraz dotrze do naszych odbiorników.

Piotr Kraśko jest jednym z bardziej znanych reporterów telewizyjnych w kraju. Związany  z telewizją publiczną, współwydawca Wiadomości. Przedstawiał informacje z Brukseli, Watykanu czy Waszyngtonu, gdzie był korespondentem TVP, relacjonował wydarzenia z Tajlandii po uderzeniu tsunami oraz „atak” Katriny na Nowy Orlean. Był w większości miejsc, w których działy się ważne dla świata rzeczy oraz rozmawiał z wpływowymi osobami (m.in. Billem Gatesem, Madeleine Albright, Jacquesem Chirakiem).

Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej będzie drugim drugim z serii siedmiu spotkań autorskich promujących „Rok Reportera” w całej Polsce. Wstęp na nie będzie bezpłatny.

[ Źródło: www.ksiaznica.torun.pl ]
[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama