Mój Toruń: Główna » Aktualności » PO podzielone, a UMK dostanie pieniądze

PO podzielone, a UMK dostanie pieniądze 

umk

Dość niespodziewanym sporem wśród radnych Platformy Obywatelskiej zakończyła się ostatnia sesja sejmiku województwa. Poszło jak zwykle o pieniądze, czyli o 10 mln złotych,  które Marszałek Województwa Piotr Całbecki planował przeznaczyć na kupno skrzydła budynku przy placu Teatralnym, gdzie obecnie studiują toruńscy historycy.

Marszałek chce, aby od września obiekt w całości należał do Urzędu, co pozwoli zaoszczędzić prawie milion złotych rocznie, wydawany na wynajem pomieszczeń w różnych częściach miasta.  Z propozycją marszałka nie zgodzili się nawet jego partyjni koledzy, stwierdzając, że cena podana przez Uniwersytet jest stanowczo za wysoka.

Przypomnijmy, że gdy Skarb Państwa przekazywał UMK budynek przy placu Teatralnym, wyceniono go na jedyne 761 tys. zł, co daje 350 zł za metr kwadratowy. Dziś władze uczelni chcą dostać około 5,5 tys. zł za metr.

Radni sugerowali, że ustalanie wartości budynku na takim pułapie to próba przeforsowania dotacji dla UMK.

Plan marszałka Całbeckiego zakłada, że już we wrześniu wprowadzić się tam mają urzędnicy zajmujący się wykorzystywaniem pieniędzy z dotacji unijnych, którzy obecnie swoje siedziby mają w budynkach Elany. Historycy tymczasem będą musieli studiować na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi, a w 2011 roku otrzymają nowy wydział zlokalizowany na Bielanach – Collegium Humanisticum. Jego budowa pochłonie aż 76,5 mln złotych, z czego większość (42,3 mln) UMK otrzyma z finansowanego przez Unię Europejską Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałą część pieniędzy uniwersytet musi pozyskać sam, stąd też pomysł sprzedania części gmachu przy pl. Teatralnym.

Spór członków Platformy zaskoczył radnych z lewicy. Waldemar Achramowicz poparł propozycję marszałka, argumentując to wagą inwestycji, która podniesie prestiż uczelni, a Bogdan Lewandowski złożył wniosek o przeniesienie tej dyskusji na następną sesję. Z wnioskiem tym stanowczo nie zgodził się Piotr Całbecki. Marszałek chce, żeby obiekt został przejęty przez Urząd jak najprędzej, ponieważ konieczne jest wykonanie prac remontowych.

Przed głosowaniem zarządzono jeszcze przerwę. Ostatecznie projekt przeszedł – poprało go 19 rajców, troje się wstrzymało, a 8 było przeciw. Wśród nich znaleźli się Kawski, Giziński i Sikora z PO. Ostatni z nich w czasie obrad podnosił również kwestię zainteresowania się sejmiku innymi uczelniami w regionie, np. Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

[ źródło: gazeta.pl, zdjęcie: umk.pl ]
[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama