Mój Toruń: Główna » Aktualności » Pracownicy ZOZ-ów będą wiedzieli więcej o HIV

Pracownicy ZOZ-ów będą wiedzieli więcej o HIV 

[Kurhan - sxc]

„Ma pan HIV”, „Jest pani zakażona”, „Pana wynik jest pozytywny”, „Proszę się zgłosić do szpitala zakaźnego” – w Polsce o swoim statusie serologicznym pacjenci wciąż zbyt często dowiadują się w dość suchej, często obcesowej formie. Pracownicy wielu ZOZ-ów nie wiedzą, jak powinno wyglądać poradnictwo okołotestowe i czasem sprawiają wrażenie, jakby sami bali się zakazić wirusem od swoich pacjentów.

Rozmawiają z nimi obojętnie, a niekiedy wręcz z niechęcią, bo nikt ich nie nauczył, jak mają się w takiej sytuacji zachować. I właśnie z myślą o pracownikach ZOZ-ów, toruńskie Stowarzyszenie Wolontariuszy RAZEM przeprowadzi szkolenia, które będą miały na celu poprawę jakości i dostępności do diagnostyki zakażeń HIV w kujawsko-pomorskim. Skorzystają na tym wszystkie osoby, które w przyszłości wykonywać będą w województwie testy w kierunku HIV. Środki na realizację programu pochodzą z grantu otrzymanego w konkursie Pozytywnie Otwarci.

“Realizując szkolenia dla pracowników ZOZ-ów, chcemy podnieść jakość świadczonych przez nich usług. Będziemy promować wysokie standardy testowania z poradnictwem przed i po teście, które obowiązują w punktach konsultacyjno-diagnostycznych. Celem projektu, oprócz poprawy jakości i dostępności do diagnostyki zakażeń HIV, jest również poprawa jakości opieki zdrowotnej nad osobami narażonymi na zakażenie” – mówi Andrzej Olczyk, prezes Stowarzyszenia Wolontariuszy RAZEM, inicjator projektu. 

W ramach projektu, do którego zaproszono dr Anitę Olczak, lekarza z Kliniki Chorób Zakaźnych z Bydgoszczy, Wiesławę Chudobińską Kula, diagnostę Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, przedstawicieli Stowarzyszenia Wolontariuszy RAZEM i pracownika PKD z Torunia, odbędą się dwa, całodziennie szkolenia dla pracowników ZOZ-ów z województwa kujawsko-pomorskiego. Szkolenia będą połączone z warsztatami. Podczas zajęć będą omawiane m.in. medyczne aspekty zakażenia HIV/AIDS, procedury diagnostyczne HIV obowiązujące w Polsce, a także oferta pomocowa dla osób zakażonych HIV i ich rodzin w kujawsko-pomorskim.

Problem jest tym poważniejszy, że liczba nowych zakażeń HIV w kujawsko-pomorskim wzrasta. W 2010 r. wykryto 32 nowe zakażenia. Rok później liczba ta wzrosła do 43. Na dane z 2012 roku wciąż czekamy. A przecież to tylko wierzchołek góry lodowej. Eksperci twierdzą, że co najmniej 70 proc. zakażonych Polaków nie wie o swoim statusie, bo nigdy nie zrobiło testu w kierunku HIV.

„Edukacja pracowników ZOZ-ów jest ważnym celem programu Pozytywnie Otwarci. To oni są pierwszym kontaktem dla większości osób seropozytywnych w Polsce. Na szkoleniach organizowanych przez Stowarzyszenie Wolontariuszy RAZEM skorzystają wszyscy – osoby seropozytywne, osoby zgłaszające się na testy i sami pracownicy służby zdrowia, którzy mogliby odgrywać większą, niż obecnie rolę w walce o lepsze życie ludzi żyjących z HIV– dodał Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

„Inicjatywa Stowarzyszenia Wolontariuszy RAZEM zasługuje na szczególne wsparcie. Wierzę, że z czasem wszyscy pracownicy ZOZ-ów i lekarze pierwszego kontaktu nauczą się mówić o HIV bez skrępowania, a ich wiedza na temat wirusa przyczyni się do budowania w Polsce świadomego i bezpiecznego społeczeństwa – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która w latach 2011 – 2012 jako partner konkursu Pozytywnie Otwarci przeznaczyła łącznie już ponad 300 tysięcy złotych na granty dla instytucji działających w obszarze HIV/AIDS.

Szkolenie w Toruniu odbędzie się 9 maja przy ulicy Szerokiej 33/2 w sali szkoleniowej „Passio”. W Bydgoszczy – 16 maja na terenie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w budynku D (sala szkoleniowa na II piętrze).

Dodatkowych informacji udziela:
Justyna Nowakowska
Biuro Organizacyjne
Pozytywnie Otwarci
Tel.: +48 512 804 416
E-mail: biuro@pozytywnieotwarci.pl

[MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama