Mój Toruń: Główna » Aktualności » Prawa człowieka w sztuce

Prawa człowieka w sztuce 

Studencki Festiwal Praw Człowieka

W dniach od 6 do 7  maja toruńska grupa Amnesty International będzie przekonywać nas, że w każdym gatunku sztuki można znaleźć coś, co przemawia za ochroną i respektowaniem praw człowieka, a czasem nie tylko przemawia, ale wręcz “krzyczy”. Toruński Studencki Festiwal Praw Człowieka w Sztuce to również doskonała okazja do przełamania bierności zakorzenionej w ludzkiej psychice.

“Poczuj co znaczy wolność” – mówią organizatorzy festiwalu i zapraszają do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Wstęp na każdą część programu będzie całkowicie bezpłatny.

Pierwszy dzień festiwalu będzie odbywał się pod hasłem “Po ile stoi człowiek”.

Słuchacze będą mogli uczestniczyć w cyklu prelekcji o handlu ludźmi. Proceder, który, jak mogłoby się wydawać, dawno nie  jest już problemem cywilizowanego  świata, wciąż nurtuje osoby zajmujące się prawami człowieka. Występuje dziś bowiem pod różnymi formami, m.in. pracy przymusowej czy “integracji” cudzoziemek.

Będzie można również dowiedzieć się, jak zapatrują się na to takie organizacje jak np. Rada Europy. Hasłem przewodnim drugiej części pierwszego dnia festiwalu, która także odbędzie się w Domu Muz,  będzie sentencja autorstwa Alberta Camusa – “W naszym codziennym doświadczeniu bunt odgrywa taka rolę,  jak cogito w dziedzinie myślenia: jest podstawą rzeczywistość”. To bowiem nasza wrodzona zdolność do mówienia “nie” jest przez wielu stawiana jako coś, co stanowi o naszej wolności i niezależności.

Zaproszeni do panelu dyskusyjnego goście (przedstawicielki Feminoteki, Polskiej Akcji Humanitarnej i Stowarzyszenia Pracownia Różnorodności) będą rozmawiać o tym, dlaczego bunt nie powinien pozostać ukryty, czy umiejętności sprzeciwu trzeba się nauczyć i dlaczego warto z niej korzystać.

O godzinie 18.00 zainaugurowana zostanie także wystawa 45 fotografii, które zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu “Prawa Człowiek w Obiektywie”, organizowanego przez Amnesty International. Wśród prac znajdziemy  między innymi zdjęcia hiszpańskiego artysty Xaviera Bayle.Drugi dzień festiwalu poświęcony będzie w dużej mierze rozmowom na temat kształtowanych przez społeczeństwo i cywilizację stereotypów dotyczących np. naszej płci. “Maska twardziela”, bo tak nazywać się będą warsztaty, na które zaprasza Grupa Lokalna AI i Stowarzyszenie Pracowania Różnorodności, mają zdemaskować kryteria klasyfikacji ludzi, które spowodowały wykształcenie się płci społecznych.

O 17.00 rozpocznie się natomiast część artystyczna. Gościom zaprezentuje się np. grupa MASK czy Body Art Theater. Ta ostatnia przygotowała spektakl pod tytuł “Puszka Pandory, będący próbą uchwycenia strachu towarzyszącego ludzkości, lęku przed rzeczywistością i okrucieństwami. To też swoisty manifest wiary w to, że człowiek z natury nie jest z natury zły.

Festiwal zakończą koncerty w “Od nowie”. Zagrają dla nas Sons of a Witch, Natural Noise i Trzy Kolory Świata.

Więcej szczegółów na stronie www.festiwalprawczlowieka.yoyo.pl

 

[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama