Mój Toruń: Główna » Aktualności » Przez piachy Szerokiej

Przez piachy Szerokiej 

radny przeprasza za braki na starówce

Spacer najbardziej reprezentacyjną ulicą Torunia od pewnego czasu nie należy do najprzyjemniejszych. Wszystko spowodowane jest przez trwający od zeszłego roku remont nawierzchni. Na szczęście, w poniedziałek 6 kwietnia robotnicy rozpoczęli układanie kostki brukowej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to za cztery tygodnie odcinek między Starym Rynkiem a skrzyżowaniem Szerokiej z Mostową będzie miał nową nawierzchnię.

Uprzednio drogowcy przygotowali chodnik po obu stronach wspomnianej trasy. Wyłożony został szarymi granitowymi płytami, mającymi metr szerokości i różne długości (od 60 do 80 cm). Bezpośrednio przy zabudowaniach chodnik tworzy szara mniejsza kostka, a cała nawierzchnia będzie wyłożona kostką podobnych rozmiarów koloru bordowego. Dzięki specjalnemu procesowi, jakiemu poddawany jest granit, stanie się on szorstki, co pozwoli uniknąć poślizgnięć.

Wiemy też, że dłużej niż wcześniej planowano potrwają prace archeologiczne przy świeżo odkrytym przez pracowników  PBD w Bielczynach fragmencie bramy nowomiejskiej niedaleko przecięcia Szerokiej i Przedzamcza. Decyzja o tym, co miasto zrobi z zabytkiem, zapadnie 9 kwietnia na spotkaniu u wojewódzkiego konserwatora zabytków. Pojawiały się głosy, że dobrze byłoby wyeksponować znalezisko np. za szklaną szybą. Stan murów pozostawia jednak wiele do życzenia i możliwe, że w tym miejscu stanie jedynie tablica informująca o odkryciu.

Tymczasem przeciągający się remont zaczyna irytować nie tylko turystów i mieszkańców Starówki. Swój głos w tej sprawie postanowił zabrać Jarosław Najberg – Radny Rady Miasta Torunia z ramienia Lewicy i Demokratów. Z jego inicjatywy na słupach ogłoszeniowych zawisły plakaty, w których przeprasza Torunian i turystów za…braki gospodarzy Starówki. Jak donoszą “Nowości”,  toruński Radny zabiega również o powieszenie banerów z takim samym tekstem.

Ciężko jednak stwierdzić, czy ta oryginalna akcja rozpoczęta w momencie, gdy prace nabierają tempa, jest wyrazem rzeczywistej troski o dobry wizerunek miasta, czy może elementem zbliżającej się kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, do którego to Jarosław Najberg startuje z list SLD.

Rozkopana Szeroka to nie jedyny problem Starego Miasta. Od dawna mówi się o braku miejsc parkingowych, na których można zostawić samochód. Problem z tym mają nawet osoby wykupujące abonament. Ponadto na spotkaniu prezydenta Michała Zalewskiego z mieszkańcami, wytknięto włodarzom Torunia fatalny stan torowiska przebiegającego przez ulicę Warszawską oraz zwiększającą się liczbę banków zlokalizowanych na Starówce, które zaczynają wypierać drobne sklepy. To poważny problem dla osób starszych, niemogących często wybierać się do oddalonych od centrum supermarketów.

[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama