Mój Toruń: Główna » Aktualności » Przybywa tras dla rowerzystów.

Przybywa tras dla rowerzystów. 

[fot. Michal Zacharzewski]

W roku 2015 w Toruniu oddano do użytku około 13 kilometrów tras dla rowerzystów. Na początku grudnia br. rowerzyści mieli do dyspozycji około 97 km kilometrów tras rowerowych na co łącznie składa się ok. 80 km dróg rowerowych, ok. 15 km ciągów pieszo-rowerowych oraz ok. 2 km pasów rowerowych i kontrapasów.

Infrastruktura rowerowa w Toruniu powstaje w ramach większych inwestycji drogowych oraz w ramach realizacji Programu rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu. Wydzielone drogi rowerowe powstały w ramach budowy 2 etapu Trasy Średnicowej Północnej, budowy dróg dojazdowych na osiedle JAR, rozbudowy ul. Łódzkiej, przebudowy ulicy Gagarina i Rudackiej oraz remontów ulic: Piastowska, Czerwona Droga i Odrodzenia. Na przebudowanym fragmencie ulicy Reja wyznaczono obustronne pasy rowerowe a na fragmencie przebudowanej ul. Rybaki wytyczono krótki odcinek kontrapasa rowerowego. Powstał także krótki odcinek drogi rowerowej na skwerze przy pomniku Artylerii Polskiej w obrębie Placu To-Mi-To.

Infrastruktura rowerowa powstała także w ramach realizacji projektu Bit-City: przy ul. Skrzyńskiego oraz w obrębie Placu 18 Stycznia wydzielono drogę rowerową; w ciągu ulic Wały gen. Sikorskiego, Szumana, Placu Św. Katarzyny i Warszawskiej wyznaczono pasy rowerowe oraz śluzy rowerowe a przy dworcach kolejowych Toruń Miasto i Toruń Główny powstały zadaszone parkingi dla rowerów.

Drogi rowerowe powstały także na fragmencie przebudowanej obecnie Szosy Chełmińskiej (Trasa Staromostowa) i ul. Podgórnej oraz w ramach rozbudowy ul. Konstytucji 3 Maja.

W ramach realizacji Programu rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu w roku bieżącym powstał fragment drogi rowerowej zlokalizowany po wschodniej stronie ul. Grudziądzkiej na odcinku pomiędzy ul. Kościuszki a ul. Jeśmanowicza; fragment drogi rowerowej po północnej stronie Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Jamontta do ul. Łyskowskiego oraz przebudowany został odcinek drogi rowerowej wzdłuż ul. Konstytucji 3 Maja na odcinku od ul. Przy Skarpie do ul. Ślaskiego.

W ramach tegorocznego budżetu rowerowego rozpoczęła się budowa drogi rowerowej i chodnika wraz z oświetleniem wzdłuż ul. Bukowej oraz infrastruktury rowerowej w obrębie Placu To-Mi-To dzięki czemu połączone zostaną fragmenty dróg rowerowych znajdujących się w ciągu ul. Odrodzenia i ul. Przy Kaszowniku. Oba odcinki powinny być wybudowane do końca maja 2016 r.

Infrastruktura rowerowa to także stojaki rowerowe: w roku 2015 na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu postawiono łącznie 109 stojaków rowerowych: 30 stylowych, 74 zwykłe ocynkowane oraz 5 okrągłych montowanych na słupkach od znaków. Stojaki zostały zamontowane w pasach drogowych i na gruntach gminy miasta Toruń w lokalizacjach, jakie sugerowali mieszkańcy a także w obrębie szkół i obiektów użyteczności publicznej.

[MZD Toruń / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama